Pochybnosti z Brazílie
Brazílsky úrad na kontrolu liečiv ohlásil, že vo vakcíne sa môže nachádzať aj určité množstvo živého vírusu, ktorý môže mať schopnosť množiť sa. Závery brazílskej liekovej agentúry Anvisa však kritizovali mnohí brazílski vedci. Podľa imunológa Vladimíra Leksu by „adenovírusová vakcína mala byť bezpodmienečne urobená tak, že sa ten adenovírus nemnoží“. To, čo brazílska strana uverejnila, však podľa neho bolo veľmi nejasné. „Na základe tých informácií sa nedá urobiť jednoznačný záver,“ hovorí Leksa.
Rôzne výsledky
Podľa informácií kompetentných inštitúcií vrátane slovenského ŠÚKL vzorky vakcíny, ktoré Rusko dodáva na jednotlivé miesta, sa rôznia. Podľa imunológa Leksu to možné je. „Je to možno tým, že majú viacero laboratórií, kde to vyrábajú. Predpokladám, že recept, ako to robiť, majú rovnaký, ale možno nemajú rovnaké tímy, ktoré to robia, východzie bunkové kultúry nemusia mať rovnakú kvalitu, nemusia mať rovnakú kvalitu tie látky, ktoré sa tam pridávajú,“ osvetľuje Leksa.
Čo s chýbajúcimi dokumentmi
Sputnik V neodporučil ŠÚKL a zatiaľ ani EMA. Tie ani nemajú vakcínu ako schváliť či neschváliť, keďže im stále chýba potrebná dokumentácia z Ruska. „Pokiaľ viem, dôvodom je, že jednoducho stále nemá od výrobcu potrebné dáta. Je úplne jedno, čo povie niekto v Brazílii, Maďarsku alebo v Rusku, je jedno, čo si myslím ja alebo minister financií. Klinické štúdie a ich výsledky majú hodnotiť tí najpovolanejší odborníci, ktorých si mimochodom aj my za to platíme - sú to spoloční európski odborníci, a tí rozhodnú, keď budú mať potrebné dáta,“ povedal molekulárny biológ Peter Celec.
Uznávanie v zahraničí
Otázne je, ako bude očkovanie Sputnikom V uznávané v zahraničí, keďže nie je registrovaný EMA. Európska komisia odporúča štátom, aby uznávali certifikované vakcíny, ktoré prešli riadnym procesom. Zároveň podotýkajú, že je na rozhodnutí krajín, ako sa postavia k tomu, či povolia príchod človeka očkovaného neregistrovanou vakcínou. Pravidlá majú byť známe do leta, kedy sa spustí aj covid pas.