Stavba historickej budovy dnešného Slovenského národného divadla na na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave po prvý raz otvorila svoje brány v roku 1886, teda pred 135 rokmi, ako Mestské divadlo slobodného kráľovského mesta Prešporok. Dnes čelí uzavretiu, ktoré bolo len otázku času, hovorí odborníčka zo Slovenskej akadémie vied (SAV).
Historické sídlo SND dlhú dobu chátralo aj napriek tomu, že v roku 2017 vláda vyčlenila takmer milión eur na jeho rekonštrukciu. Väčšina z peňazí bola napokon použitá na obnovu riadiaceho systému javiskových zariadení v novej budove Slovenského národného divadla na Pribinovej ulici.
„Neveľké sumy boli prekvalifikované a použité na sanovanie iných potrieb divadla,“ vysvetľuje Dagmar Podmaková, odborníčka z Ústavu divadelnej a filmovej vedy SAV, ktorá historickú budovu divadla opisuje ako dominantu námestia.
Národný objekt, ktorý má v správe Ministerstvo kultúry SR, sa postupne dostal do bodu, keď je potrebné pre verejnosť ho zatvoriť. „Rozsah problémov je od poškodených častí vonkajšej fasády, opadávajúcej omietky alebo zlého stavu poťahov sedadiel pre divákov, až po zásadné problémy technického charakteru, ako nefunkčná transformátorová stanica, nákladné výťahy, elektrická požiarna signalizácia a mnohé ďalšie,“ tvrdí hovorkyňa SND Izabela Pažítková.
Dopĺňa, že celkový technický stav budovy je vďaka tomu pre potreby divadelnej činnosti nevyhovujúci. Ministerstvo kultúry rekonštrukciu zanedbalo. Posledná zásadnejšia rekonštrukcia historickej stavby prebehla v roku 1972. Za takmer 50 rokov od výraznejšej renovácie sa technické vlastnosti zariadení zhoršovali, čo napokon dospelo k súčasnému havarijnému stavu a potrebe uzatvoriť brány pre návštevníkov.
Ministerstvo napriek chátraniu divadla s rozsiahlejšou nápravou doposiaľ nezačalo. „Pokiaľ viem, vo vládnych uzneseniach neboli vyčlenené prostriedky na zásadnú rekonštrukciu pamiatkovo chránenej budovy. Pripravuje sa niekoľko rokov dopredu a realizuje sa tiež dlhšie. Vláda, respektíve Ministerstvo kultúry SR, to v minulosti zanedbalo, nemáme taký vzťah ku kultúrnym pamiatkam ako napríklad v Českej republike,“ hovorí Podmaková.
Na ťahu je teda ministerstvo, ktoré o akútnej potrebe opráv hovorí v súvislosti s finančnou podporou prúdiacou z eurofondov počas najbližších rokov. „Ministerstvo kultúry SR má záujem, aby sa projekt rekonštrukcie historickej budovy SND dostal medzi projekty uchádzajúce sa o finančnú podporu z nového programovacieho obdobia, tzv. eurofondov na obdobie 2021 - 2027,“ oboznamuje hovorkyňa ministerstva Zuzana Viciaňová.
Rezort kultúry označuje aktivity zamerané na rekonštrukciu národných kultúrnych pamiatok za jednu z prioritných oblastí. Odborníčka zo SAV situáciu okolo stavu divadla vysvetľuje aj jeho prepojenosťou na politiku. „Divadlo je živé umenie, často sa spája s politikou či politizovaním, neraz sa jeho potreby spájajú so sympatiami k osobe riaditeľa SND. Mnohé technické zariadenia nespĺňajú súčasné normy, kazia sa a odstavujú, z pieskového podložia presakuje spodná voda, ktorá ohrozuje elektroinštaláciu,“ dopĺňa napokon Podmaková.