Informovala o tom v utorok stanica BBC.
Jeho krok prichádza po tom, ako k tejto kritike pristúpilo viacero ďalších celebrít a organizácií. Americká televízna sieť NBC, ktorá slávnostné odovzdávanie Zlatých glóbusov vysielala od roku 1996, vyhlásila, že na budúci rok tak z rovnakého dôvodu nespraví. Stanica chce podľa vlastného vyjadrenia vidieť "zmysluplnú reformu" zo strany HFPA.
Na podujatiach, ktoré sú spojené s HFPA, odmietajú spolupracovať aj spoločnosti WarnerMedia, Netflix a Amazon Studios.
HFPA, ktorej členovia hlasujú o víťazoch Zlatých glóbusov, už niekoľko mesiacov čelí kritike prameniacej z článku uverejneného vo februári v denníku Los Angeles Times. V ňom sa píše, že asociácia už 20 rokov nemá vo svojich radoch žiadneho člena čiernej pleti.
HFPA medzitým zverejnila harmonogram reforiem a uviedla, že plánuje uskutočniť "transformačné zmeny čo najrýchlejšie a čo najrozumnejšie", pričom priznala, že "systémovú reformu mala zrealizovať už dávno".
Tieto plány počítajú s rozšírením členskej základne HFPA s dôrazom na prijatie členov tmavej pleti a najatie si poradcov pre etnickú a rasovú rôznorodosť. HFPA sľúbila, že počet jej členov sa v nasledujúcich 18 mesiacoch zvýši o 50 percent.
Asociácia tiež naznačila, že zverejnením zoznamu členov a prijatím novinárov, ktorí pôsobia po celých Spojených štátoch a nie iba v Kalifornii, chce zmierniť svoju "tajuplnosť", ako aj prísne podmienky prijímania.
HFPA tvorí približne 90 medzinárodných novinárov združených v Los Angeles. Zlaté glóbusy sú po Oscaroch druhou najprestížnejšou filmovou hollywoodskou cenou.
Cruise získal Zlatý glóbus za stvárnenie úloh vo filmoch Narodený 4. júla (1989), Jerry Maguire (1996) a Magnólia (1999).
HFPA v apríli vylúčila svojho bývalého predsedu Philipa Berka pre rasistický e-mail o hnutí Black Lives Matter (BLM), ktorý zdieľal. Berk bol členom Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov 44 rokov a predsedal jej osem rokov.