Úrady sa pritom odvolali na nové údaje svedčiace o zvýšenom riziku tvorby krvných zrazenín, informovala agentúra AFP.
Tento krok ontárijských úradov nasledoval po oznámení provincie Alberta, že zastavuje podávanie tejto vakcíny pre možné meškanie jej dodávok.
AFP poznamenala, že obyvateľstvo týchto dvoch provincií predstavuje polovicu populácie Kanady.
Hlavný lekár provincie Ontário David Williams na tlačovej konferencii vysvetlil, že rozhodnutie o pozastavení očkovania vakcínou spoločnosti AstraZeneca pre ľudí, ktorí čakajú na prvú dávku vakcíny proti chorobe COVID-19, súvisí s pozorovaným nárastom počtu prípadov tvorby krvných zrazenín - ide o jav popísaný ako vakcínou vyvolaná imunitná trombotická trombocytopénia.
Ontário podalo viac ako 650.000 dávok vakcíny vyrobenej spoločnosťou AstraZeneca. Zaočkovali sa ňou aj predseda vlády Justin Trudeau a jeho manželka Sophie.
Z viac ako dvoch miliónov dávok vakcíny spoločnosti AstraZeneca, ktoré boli podané v Kanade, bolo doteraz potvrdených najmenej 12 prípadov, keď u zaočkovaných došlo k tvorbe krvných zrazenín. Tri ženy na trombózu zomreli.
Provincia Alberta - s najvyšším počtom chorých na covid v prepočte na počet obyvateľov spomedzi všetkých kanadských provincií alebo štátov USA - zmenila svoju očkovaciu stratégiu, pričom ako dôvod jej úrady uviedli, že nevedia, kedy dostanú ďalšie dodávky vakcíny Vaxzevria od AstraZenecy. V Alberte bolo doteraz podaných zhruba 255.000 dávok tejto vakcíny.
Najmenej jednu dávku vakcíny od spoločností AstraZeneca, Moderna alebo Pfizer dostalo v Kanade doteraz takmer 20 miliónov ľudí, čo je 40 percent populácie.