Keď v roku 79 vybuchla sopka Vezuv, poslali naprieč Neapolským zálivom lode na pomoc obyvateľom zasiahnutých miest a dedín. Evakuačnej misii velil Plinius starší. Ani on, ani nikto z jeho mužov sa však nevrátil. Jeho synovec Plinius mladší sledoval erupciu z druhého brehu zálivu a jeho opis udalostí sa zachoval dodnes. Pompeje zavalil sopečný popol a pemza, v ktorých sa vytvorili dutiny v tvare tiel zasypaných ľudí.
Herkulaneum zalialo po výbuchu blato a z jeho obyvateľov zostali len kostry. Už v 80. rokoch minulého storočia sa archeológom podarilo nájsť pri Herkulaneu 300 kostrových pozostatkov. Každému z nich pridelili číslo. V prípade kostry č. 26 však nový výskum ukázal, že je omnoho významnejšia. Našli ju zaborenú tvárou do piesku severne od Pompejí a pôvodne sa domnievali, že šlo o bežného vojaka.
V čase smrti mal 40 - 45 rokov, pričom sa podľa stavu jeho kostí tešil dobrému zdraviu. Predmety pri ňom však ukazujú, že to bol námorník a zároveň dôstojník. Zrejme to bol významný člen Pliniovej záchrannej výpravy. Našlo sa u neho 12 strieborných a 2 zlaté dináre, čo bol mesačný plat členov elitnej pretoriánskej gardy strážiacej rímskeho cisára. Rovnako i nájdený zlato-strieborný opasok a meč so slonovinovou rukoväťou svedčia o tom, že nemohlo ísť o radového vojaka. Mal tiež batoh s tesárskymi nástrojmi používanými na lodiach.
Vezuv
- Aktívna sopka
- Vrchol: 1 281 m n. m.
- Pohorie: Masív Vezuvu
- Poloha: Neapol, Taliansko
- Najznámejší výbuch: 24. august rok 79