Garantuje to vo svojom vyhlásení šéf Smeru-SD Robert Fico. Doplnil, že ak by ÚS "znemožnil" referendum, jeho strana sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva. Doplnil, že svojím rozhodnutím Čaputová ukázala, že je prezidentkou vládnej koalície.
"Prezidentka SR dnes definitívne potopila priamu demokraciu. My sme predsa na Slovensku mali podobné dve referendá s podobnou otázkou, ale nikto ich ústavnoprávne nespochybnil," vyhlásil vo videu Fico. Poukázal na to, že o podaní na ÚS informovala ešte pred prezidentkou predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. To je podľa neho dôkazom, že sa prezidentka radila s predstaviteľmi vládnej koalície.
Člen petičného výboru za Smer-SD Robert Bestro si myslí, že prezidentka prejavila politický postoj, považuje to za nevhodné. "Ak niekto pochybuje o tom, že vôľa 600 000 občanov je v demokracii pre autority záväzná, je na mieste upozorniť, že na Slovensku má ľud najvážnejšie slovo, pokiaľ ide o moc a jej priame alebo nepriame vykonávanie," uviedol Bestro v stanovisku, ktoré TASR zaslal hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. ÚS by mal podľa Bestra rozhodnúť v prospech konania referenda, "lebo vôľa ľudu je v demokracii najpodstatnejšia". Znepokojuje ho tiež to, že Remišová vie o rozhodnutiach prezidentky skôr.
Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585.000 ľudí. Iniciovali ju Hlas-SD, Smer-SD, pridala sa SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.