Plénum parlamentu vo štvrtok odmietlo návrh zákona o prídavku na dieťa, ktorý predložili nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.
"Vláda sa zameriava najmä na podporu podnikov, aj to v nedostatočnej výške, avšak z podpory je vynechaná široká masa ľudí, od občanov, ktorí prišli o prácu, cez matky, ktoré sa starajú o deti v domácnosti až po študentov, ktorí nemôžu byť na internátoch, prišli o možnosť príležitostnej práce a priniesli tak výrazne vyššie náklady pre ich domácnosti," konštatujú poslanci v dôvodovej správe.
Jednorazový pandemický príspevok považujú predkladatelia za efektívny krok, ktorým štát dokáže ochrániť najohrozenejšie skupiny obyvateľstva a aspoň čiastočne im kompenzovať výpadky príjmov. Štát má podľa nich v tejto oblasti vybudovanú funkčnú infraštruktúru, vie jednoducho identifikovať oprávnené osoby a rýchlo k nim dostať tento príspevok.
Napriek počiatočnej nákladnosti sa podľa predkladateľov z dlhodobejšieho hľadiska môže toto opatrenie ukázať ako veľmi prínosné pre ekonomiku. "Po skončení krízovej situácie bude dôležité, aby ľudia mali finančné prostriedky a mohli nimi podporiť znovuotvorené podniky slovenských podnikateľov, a tým znova naštartovať ekonomiku," podotkli.
Podporu tomuto návrhu avizovali viacerí poslanci hnutia Sme rodina. Koalícia však v stredu (12. 5.) predstavila vlastný návrh pomoci rodinám. Napriek tomu za opozičný návrh hlasovali poslanci Sme rodina Ľuboš Krajčír, Petra Krištúfková, Petra Hajšelová, Patrick Linhart a Miloš Svrček.
Plénum neprijalo návrh na úpravu príspevkov na kompenzáciu ŤZP
NR SR vo štvrtok odmietla návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) z dielne nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho. Mal za cieľ zabezpečiť stabilitu rastu a predvídateľnosti výšky dvoch príspevkov na kompenzáciu ŤZP, a to príspevku na osobnú asistenciu a príspevku na opatrovanie.
Predkladatelia v dôvodovej správe uviedli, že v súčasnosti platné riešenie sa opiera o každoročnú možnosť vlády nariadením ustanoviť takú výšku týchto príspevkov, ktorá bude kopírovať vývoj minimálnej mzdy. "Cieľom novelizovaného znenia úpravy výpočtu výšky oboch príspevkov je kogentne ustanoviť spôsob výpočtu výšky oboch príspevkov naviazaním tohto výpočtu na výšku minimálnej mzdy bez nutnosti ďalších zásahov vlády SR, čím by sa zabezpečila predvídateľnosť vývoja rastu výšky oboch príspevkov," priblížili poslanci v materiáli.