K tomuto záveru dospela podľa agentúry DPA nezávislá expertná komisia, ktorá vznikla z popudu samotnej WHO. Zo správy komisie ďalej vyplýva, že mnohé vlády minuloročný február premrhali namiesto toho, aby prijali opatrenia proti šíreniu vírusu SARS-CoV-2, ktorý vo svete spôsobil zdravotnícku a hospodársku katastrofu s ďalekosiahlymi sociálnymi dôsledkami.
"Komisia dospela k záveru, že systém vo svojej terajšej podobe nie je vhodný na to, aby zabránil vzniku pandémie z nového a vysoko nákazlivého pôvodcu, ktorý sa môže objaviť každým okamihom," stojí v správe zverejnenej v stredu.
Čína na konci decembra 2019 informovala o výskyte väčšieho množstva prípadov neznámej pľúcnej choroby. WHO vyhlásila ešte len 30. januára "núdzový stav medzinárodného rozsahu", čo je najvyšší stupeň varovania, ktorý zaväzuje jednotlivé krajiny k prijímaniu preventívnych opatrení.
Až 11. marca 2020 potom WHO začala oficiálne hovoriť o pandémii. To síce nemá podľa pravidiel WHO žiadne konkrétne dôsledky, ale spätne sa to ukázalo ako psychologicky významný posun, ktorý vlády uviedol do skutočného stavu pohotovosti.
Experti v správe takisto uviedli tri požiadavky na okamžité pritvrdenie boja proti pandémii koronavírusu. Po prvé majú bohaté krajiny s dostatkom očkovacích látok do septembra poskytnúť miliardu dávok vakcín 92 chudobnejším krajinám. Druhou požiadavkou je, aby farmaceutické firmy dobrovoľne poskytovali viac licencií na výrobu vakcín. Ak sa výroba v najbližších troch mesiacoch ani tak neoživí, má prísť na rad okamžité zrušenie patentov.
Treťou požiadavkou je, aby najbohatšie štáty zo skupiny G7 okamžite uvoľnili 60 percent z chýbajúcich 19 miliárd dolárov (zhruba 400 miliárd korún) na program ACT Accelerator, ktorý má organizovať výskum a globálnu distribúciu vakcín, liekov a testov.