S týmto zistením prišla najnovšia štúdia Oxfordskej univerzity. Jej predbežné výsledky preukázali, že pri kombinácii vakcín AstraZeneca a Pfizer sa výrazne zvyšuje počet hlásených miernych vedľajších účinkov. Dobrou správou je, že majú len krátke trvanie.
Triaška, horúčka, bolesti hlavy a svalov. Tieto vedľajšie účinky sa môžu objaviť po podaní oboch dávok rovnakej vakcíny proti koronavírusu. Výsledky štúdie s názvom Com-Cov pod taktovkou Oxfordskej univerzity však ukázali, že pri miešaní vakcín je počet krátkodobých vedľajších účinkov zvýšený. Konkrétne sa zamerali na vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia Pfizer/BioNTech.
Štúdia sa začala vo februári s cieľom zistiť, či podanie druhej dávky inej vakcíny môže poskytnúť dlhodobejšiu imunitu. Chceli tiež testovať schopnosť takejto kombinácie ochrániť pred novými variantmi. Predbežné výsledky publikované v prestížnom vedeckom časopise The Lancet prekvapili aj výskumníkov.
„Je to skutočne zaujímavé zistenie a nie niečo, čo sme bezpodmienečne očakávali,“ informoval profesor pediatrie a vakcinológie na Oxfordskej univerzite Matthew Snape.
Výskumu sa zúčastnilo 830 osôb nad 50 rokov. Jeden z desiatich dobrovoľníkov po podaní oboch dávok od AstraZenecy s odstupom štyroch týždňov sa sťažoval na horúčkovitosť. Ak človek dostal jednu dávku od Pfizeru a druhú od AstraZenecy v rôznom poradí, podiel stúpol na približne 34 %.
Podobne sa častejšie objavovali aj ostatné nežiaduce účinky, ako sú bolesti svalov, hlavy a malátnosť. V apríli do vedeckej štúdie zapojili ďalších 1 050 dobrovoľníkov. Popri prvotnom páre vakcín teraz testujú aj kombináciu Moderna a Novavax. Prvé kompletné výsledky štúdie plánujú zverejniť v júni.
(pre zväčšenie kliknite na obrázok)
Vakcinačná lotéria v USA
Americký štát Ohio je k svojim občanom viac ako štedrý. Guvernér štátu Mike DeWine informoval o lotérii, v ktorej až 5 dospelých výhercov dostane každý po 820-tisíc eur. Musia byť však zaočkovaní. Žrebovanie sa bude konať každú stredu po dobu piatich týždňov, pričom prvé sa začne už 26. mája. Cieľom je podporiť upadajúci záujem o očkovanie naprieč USA. Vyhrať môže aj osoba mladšia ako 18 rokov, ktorá získa plné štipendium na jednej z univerzít v Ohiu.
Indická mutácia v Británii
V stredu sa uskutočnilo mimoriadne zasadnutie tímu britských odborníkov. Hlavnou témou bol indický variant koronavírusu, ktorý dominuje v štyroch regiónoch v Británii. V priebehu týždňa sa v Boltone a Blackburne zdvojnásobil počet nových prípadov. Dáta preukázali, že vírus má na svedomí aj polovicu všetkých infikovaných v Londýne a Bedforde. Problémom pri indickej mutácii je jej rýchly prenos, ktorý podľa štúdie dosahuje až 60 %. Jej šírenie by ovplyvnilo posledný krok Británie v uvoľnení opatrení, s ktorým tamojšia vláda začala na jar.