Záujem študentov prevýšil očakávania. Na štúdium nezvyčajného predmetu sa prihlásilo až 20 uchádzačov. V júni by chceli vytáčať aj prvý med!
Úle so včielkami sú umiestnené priamo v areáli PU a sú ohradené. „Máme ich desať a v každom z nich žije momentálne približne 25-tisíc včiel. Približovať sa k nim je možné len s ochrannými pomôckami,” povedal vyučujúci včelárstva Stanislav Kowalski. Aj jeho prekvapil záujem študentov. Pre pandemickú situáciu sa doposiaľ včelárstvo vyučovalo len online, takže sa všetci tešili na praktickú časť vyučovania, pričom štúdium trvá iba jeden rok. Traja študenti sa v pondelok už prvýkrát dostali do včelnice.
„Rád by som choval včely. Takže som hneď zareagoval na ponuku, ktorá mi prišla vhod. V našej rodine sa tomu zatiaľ nevenoval nikto. Ja budem prvý,” teší sa Medzilaborčan Peťo (22) z fakulty manažmentu. Spolu s ním sa k včielkam dostal aj Martin (21) z Michaloviec: „Ja už som včelár, ale vedomostí nikdy nie je dostatok. Vždy sa rád dozviem niečo nové.” Možnosť študovať včelárstvo zaujala aj Alexandru (22) z Hudcoviec (okr. Humenné).
„Na väčšine predmetov máme najmä teóriu. Je to veľmi praktický predmet. To ma na ňom zaujalo. Raz by som chcela mať vlastné včielky,” prezradila sympatická študentka geografie a ruštiny. Podľa rektora PU Petra Kónyu na fakulte humanitných a prírodných vied univerzity pokračujú aj vo výskume, zameranom na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi, a tam im poslúžia práve včely.
Okrem toho sa chcú zúčastniť aj na ďalšom výskume, ktorý by sa venoval samotným včelám, ich chovu či využitiu včelích produktov. „Budeme uvažovať aj o nejakých aktivitách s využitím včiel v terapiách,“ uzavrel Kónya.
Včely
Dĺžka života:
14 – 28 dní
Rýchlosť:
32 km/h
Vo vrcholnom štádiu rozvoja (máj až jún) tvorí včelstvo jedna matka, 40 000 – 60 000 robotníc a 300 – 600 trúdov. V zimnom období je to jedna matka a 20 000 – 30 000 robotníc.