V októbri 2019 vtedy len 15-ročného chlapca operovali v neurocentre Národného ústavu detských chorôb v (NÚDCH) v Bratislave. Po 2 dňoch od operácie však magnetická rezonancia ukázala, že veľké časti nádoru zostali v tkanive. Tínedžera napokon po mediálnej prestrelke dvoch pracovísk úspešne reoperoval neurochirurg Juraj Šteňo, a o tomto zákroku nedávno vyšiel článok v jednom z najprestížnejších neurochirurgických časopisov World Neurosurgery!
Lukáš (17) z Trnavy je po 2 rokoch od zákroku v poriadku a po tumore ani stopy. O náročnej reoperácii, pri ktorej tínedžerovi odstránili zvyšky nezhubného nádoru - pilocytárneho astrocytómu, vyšiel článok vo svetoznámom medicínskom periodiku World Neurosurgery. Informoval o použití navigovaného 3D ultrazvuku pri odstránení nádoru, ktorý postihuje zvyčajne mozoček detí.
„Pointou článku bolo využitie modernej 3D-sonografie a vedomostí práce s ňou počas odstraňovania mozgového nádoru špecifickým spôsobom, ktorý ešte nie je v odbornej verejnosti dostatočne známy,“ odhalil Andrej Šteňo, ktorý spolu s otcom Jurajom reoperoval Lukáša a je autorom článku.
Operácia pod drobnohľadom
Odborná stať vznikla potom, ako chlapca museli vziať druhýkrát na sálu, pretože po prvom zákroku v neurocentre NÚDCH ukázala magnetická rezonancia, že sa nepodarilo odstrániť celý nádor. „Lukášovi rodičia chceli, aby chlapca reoperoval Juraj Šteňo na Neurochirurgickej klinike, ktorej som vtedy bol prednostom,“ vysvetlil Andrej Šteňo s tým, že chlapca museli previezť 200 metrov na ich kliniku. S tým však nesúhlasilo vtedajšie NÚDCH , pretože transport pacienta považoval za vysokorizikový vzhľadom na jeho stav a chcelo, aby neurochirurg prišiel operovať k nim.
Napokon Lukáša po naliehaní matky na klinike operovali. Neľahký zákrok do detailu opísali Andrej aj Juraj Šteňo a Ján Buvala, ktorý bol v tíme operatérov. Aby ho však mohli uverejniť v prestížnom časopise, musela ho posúdiť odborná komisia periodika. World Neurosurgery je totiž štvrtým najcitovanejším na svete a zakladá si na objektivite a overovaní tvrdení.
„Na to, aby bol článok uverejnený v karentovanom časopise, musí prejsť prísnym posúdením recenzentov, ktorí sú špičkoví odborníci,“ prezradil Šteňo. A o čom sa teda ešte v najnovšom vydaní píše?