Teraz sa na povrchu červenej planéty pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marťanské vozítko veľké ako automobil, ktoré bezpečne dosadlo na povrch planéty 18. februára. Síce sa pohybuje maximálnou rýchlosťou 152 metrov za hodinu, ale vezie so sebou celú škálu prístrojov, zariadení a experimentov, ktorým už sa podarilo dosiahnuť prelomové úspechy, napísal spravodajský server BBC News. Ale nemohlo sa spoločne so všetkým tým vybavením dostať na Mars ešte niečo iné? Nemohli sa do vesmíru náhodne preniesť stopové baktérie alebo spory, ktoré prežili cestu a nášli na Marse nový domov?
NASA a inžinieri v Laboratóriu prúdového pohonu (Jet Propulsion Laboratory; JPL) majú presné a dôkladné protokoly, ktoré majú zabezpečiť, že sa na ich vesmírne plavidlá nedostanú žiadne organizmy, ktoré by sa mohli nedopatrením vydať na vesmírnu misiu. Ale dve nedávne štúdie zistili, ako by mohli niektoré organizmy prežiť čistiaci proces a tiež cestu na Mars, a tiež to, ako rýchlo sa môžu mikrobiálne druhy vyvíjať, keď sa ocitnú vo vesmíre.
Proces vyžadovaný pri stavbe Perseverance bol rovnaký, ako u väčšiny vesmírnych plavidiel vyrábaných v JPL. Vesmírne plavidlá sa tu stavajú starostlivo jednu vrstvu po druhej - ako cibuľa - kedy je najprv všetko očistené a sterilizované. Táto metóda zabezpečuje, že vybavenie posielané na misiu nemôžu kontaminovať prakticky žiadne baktérie, vírusy, plesne alebo spóry.
Ale dosiahnuť nulovú biomasu je prakticky nemožné. Mikróby na Zemi existujú miliardy rokov a sú všade. Sú v nás, v našich telách, a všade okolo nás. Niektoré z nich sa môžu votrieť dokonca aj do tých najčistejších z čistých miestností.
V minulosti sa testy biologickej kontaminácie spoliehali na vypestovanie života zo vzoriek odobratých z vybavenia pomocou tampónových tyčiniek. Nová metóda vezme vzorku a extrahuje z nej všetku DNA.Vďaka sekvenovaniu DNA možno získať oveľa ucelenejší prehľad o tom, aký druh mikróbov sa v danej miestnosti vyskytuje a či by dokázali prežiť vo vesmírnom vákuu.