Konferencia o budúcnosti Európy je unikátnou možnosťou diskutovať s občanmi o výzvach a prioritách Európskej únie. Táto iniciatíva aplikuje prístup rozhodovania zdola – nahor a ponúka priestor aj na vzájomnú diskusiu medzi Európanmi z rôznych kútov kontinentu. Európsky parlament, Rada a Európska komisia sa zaviazali, že budú Európanov počúvať a odporúčaniami občanov sa budú riadiť.
Hlavným nástrojom ako získať spätnú väzbu od občanov je viacjazyčná digitálna platforma Konferencie o budúcnosti Európy. Práve na nej sa možno podeliť o svoje myšlienky o Európe a o zmenách, ktoré je potrebné uskutočniť. Dá sa na nej zistiť, čo si myslia ostatní, aké zaujímavé podujatia po celej Európe sa k tejto téme konajú aj s možnosťou zorganizovať si vlastné.
Aby bola komunikácia medzi Európanmi čo najjednoduchšia, platforma je dostupná online vo všetkých 24 jazykoch Európskej únie vrátane slovenčiny. Každý tak prostredníctvom nej môže zdieľať svoje názory, myšlienky i návrhy s ostatnými obyvateľmi členských štátov i s inštitúciami EÚ bez jazykových bariér.
Slovenské inštitúcie ako aj Zastúpenie Európskej komisie v SR pripravujú tiež množstvo podujatí a diskusií, kde sa budú môcť zapojiť aj obyvatelia Slovenska. Jednou z takýchto podujatí bola aj diskusia s Martinom Klusom, štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Michalom Vašečkom, sociológom.
Ako sa môžete zapojiť?
Zapojiť sa môžete rôznymi spôsobmi. V prvom rade vyjadrením svojho názoru, myšlienky či nápadu priamo na online platforme konferencie. Pri každej téme sa dá inšpirovať nápadmi z rôznych kútov Európy, ktoré tam už stihli predstaviť ostatní a sú preložené do vášho jazyka. Okrem toho im môžete vyjadriť aj svoju podporu v komentároch alebo sa zapojiť do diskusie. Stačí si vybrať zo širokého okruhu tém, ktorými sú zmena klímy a životné prostredie; zdravie; silnejšie hospodárstvo, sociálna spravodlivosť a pracovné miesta; EÚ vo svete; hodnoty a práva, právny štát a bezpečnosť; digitálna transformácia; európska demokracia; migrácia; vzdelávanie, kultúra, mládež a šport. Tieto témy dopĺňa aj otvorená schránka podnetov na prierezové témy a nápady, keďže občania môžu sami navrhnúť akúkoľvek tému, ktorá je pre nich dôležitá.
Všetky nápady budú počas celej konferencie zhromažďované, analyzované, zverejňované a napokon sa stanú podkladmi pre európske panelové diskusie občanov a plenárne zasadnutia. Mechanizmus spätnej väzby zabezpečí, aby sa názory vyjadrené na podujatiach konferencie premietli do konkrétnych odporúčaní pre budúce opatrenia EÚ. Konferencia by mala dospieť k záverom a poskytnúť usmernenia pre budúcnosť Európy najneskôr na jar 2022. Všetky tri inštitúcie - Európsky parlament, Európska rada a Európska komisia, každá v rámci svojich právomocí a v súlade so zmluvami, čo najskôr preskúmajú, ako účinne zareagovať na zhromaždené návrhy a podnety.
Všetky užitočné informácie k Konferencii o budúcnosti Európy nájdete priamo na jej digitálnej platforme.
Ďalšie informácie o európskych témach nájdete na www.europa.sk.