Jej organizátori ju v piatok doručili miestnym organizátorom, Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) a ďalším príslušným inštitúciám. OH v Japonsku by sa mali začať o 10 týždňov, situácia v krajine v súvislosti s pandémiou koronavírusu je však mimoriadne komplikovaná. Zaočkované sú aktuálne len dve percentá populácie Japonska, v "krajine vychádzajúceho slnka" doteraz zaznamenali približne 11-tisíc úmrtí na COVID-19.
Petíciu zaregistroval v úvode mája 74-ročný elitný právnik Kendži Ucunomija, ktorý už niekoľkokrát kandidoval za guvernéra Tokia. Len za prvých 24 hodín po jej spustení zaregistrovali až 50-tisíc podpisov. "Žiadajte zrušenie tokijských olympijských hier, aby ste chránili životy a živobytie ľudí," znel motív petície, ktorá sa snažila osloviť najširšie vrstvy japonského obyvateľstva.
Napriek tomu, že veľká časť občanov Japonska si neželá, aby sa hry tento rok uskutočnili v ich krajine, nič nenasvedčuje tomu, že sa tak nestane. Japonský premiér Jošihide Suga, šéfka organizačného výboru Seiko Hašimotová aj Thomas Bach opakovane tvrdia, že príprava OH bude pokračovať podľa plánu. Organizátori nedávno predstavili príručky so súborom protipandemických pravidiel pre všetkých účastníkov hier vrátane športovcov. Tie musia byť striktne dodržané, aby sa OH mohli uskutočniť aj v čase pokračujúcej pandémie koronavírusu. Pre MOV sú tokijské hry napriek výrazne oklieštenému počtu divákov dôležité najmä z pohľadu finančného prospechu, až 73 percent príjmov tvoria tie z predaja televíznych práv.
Kým organizátori tvrdia, že olympiáda bude bezpečná, rôzne médiá vrátane britského odborného lekárskeho periodika v British Medical Journal uvádzajú, že zďaleka nebude bezpečná a ani poriadne zabezpečená.
Japonská vláda súčasný počet šiestich prefektúr vrátane Tokia so stavom núdze v blízkom čase rozšíri až na deväť. Medzi prefektúry, kde čoskoro vyhlásia výnimočný stav, patrí aj severojaponský ostrov Hokkaidó, ktorého hlavné mesto Sapporo bude počas OH hostiť súťaže chodcov aj maratóncov. V chôdzi na 50 km by sa tam mal predstaviť aj obhajca zlatej medaily z Ria de Janeiro Matej Tóth. Opatrenia proti rýchlo sa šíriacemu vírusu avizujú aj prefektúry Hirošima a Okajama na západe Japonska.