Tak ako nám, aj našim ratolestiam zmenila pandémia život na nepoznanie. Deti to nemajú ľahké nie len čo sa týka výučby, ale ani sociálneho kontaktu. Moderné technológie im slúžia preto aj na udržiavanie kamarátstiev. Problém však nastáva vtedy, keď dieťa uprednostňuje virtuálnu realitu pred skutočným životom.
Čo si treba na deťoch všímať?
Varovné kontrolky by sa vám mali rozblikať najmä ak dieťa v dôsledku používania moderných technológií stráca kontakt s realitou. Závislosť sa prejavuje úplným nezáujmom o činnosti v skutočnom živote. Dieťa v takýchto prípadoch vyzerá šťastne iba keď je za obrazovkou. Varovným znakom je aj to, keď sa ratolesti učia alebo jedia iba pri počítači a náhle sa im zhoršujú študijné výsledky. Akýkoľvek pokus zo strany rodiča o obmedzenie navyše končí konfliktom.
Ak je pre vaše dieťa mobil v ruke prioritou číslo jeden, s najväčšou pravdepodobnosťou niečo nebude v poriadku. Mnohokrát sa ale mladiství prostredníctvom sociálnych sietí iba uzatvárajú do seba a hľadajú únik pred problémami, ktoré ich trápia v skutočnom živote. Myslite preto aj na túto možnosť a zistite, či vašim deťom nespôsobuje niečo starosti.
Čo môžete urobiť pre svoje dieťa?
Aj v tomto prípade platí, že najlepšia ochrana je prevencia. Je dôležité, aby ste si od začiatku stanovili jasné pravidlá používania technológií a dbali na ich dodržiavanie. Vaše deti by mali pochopiť, že čas za obrazovkou je privilégium a nie právo.
Taktiež je dobré vedieť, čo vaše dieťa na internete robí. K tomu vám môže pomôcť napríklad aplikácia rodičovskej kontroly ESET Parental Control pre Android. Pomocou tohto nástroja dokážu rodičia deťom nastaviť pravidlá používania smartfónov alebo tabletov. Aplikácia navyše deti uchráni pred nevhodným obsahom a obmedzí čas, ktorý môže dieťa na mobile stráviť.
Nezabúdajte však, že deťom by mali ísť dospelí príkladom. Ak vaše ratolesti uvidia, že smartfón držíte v ruke každé dve minúty, asi ťažko im vysvetlíte, že ide o niečo nesprávne. Budujte s vašim dieťaťom zdravý vzťah založený na dôvere a otvorenej komunikácii. Iba vtedy sa ratolesti dokážu obrátiť na rodičov v prípade problémov.
Viac informácií o tom, ako uchrániť vaše deti pred nástrahami internetu, sa dočítate na stránke bezpecnenanete.sk