Po piatkovom rokovaní vlády to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO). Ľudí vyzval, aby naďalej dodržiavali protipandemické opatrenia, rešpektovali vyhlášky hlavného hygienika a dali sa očkovať. „Dnešná dobrá správa je úspechom, o ktorý sme sa všetci pričinili," uviedol predseda vlády.
"Sľúbili sme, že núdzový stav nebude trvať ani o minútu dlhšie, ako to bude potrebné, a to sme dodržali a núdzový stav sme zrušili," povedal. Zdôraznil však, že je potrebné, aby ľudia zostali zodpovední a dodržiavali vyhlášky hlavného hygienika. Vyzval ich tiež na očkovanie. "Očkovanie je tá najužitočnejšia zbraň na pandémiu," zdôraznil Heger.
Podpredsedníčka vlády SR a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) pripomenula, že zrušenie núdzového stavu znamená aj zrušenie zákazu zhromažďovania a stretávania sa. "Zrušenie núdzového stavu je naše spoločné víťazstvo, odmena za zodpovednosť a dodržiavanie opatrení," uviedla. Ako doplnila, ešte však nie je vyhraté, pripomínajúc, že cestu k definitívnemu koncu pandémie predstavuje očkovanie. Vyzvala preto všetkých, ktorí sa môžu dať očkovať, aby tak urobili.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol, že vďaka zodpovednosti občanov nastala situácia, aby sa mohlo pristúpiť k zrušeniu núdzového stavu. Poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová (SaS) pripomenula, že pandémia sa ešte neskončila, avšak už nie je potrebné obmedzovať ľudské práva.
Prácu zdravotníkov vyzdvihol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Povedal, že aj vďaka nim mohla vláda v piatok zrušiť núdzový stav. "Verím, že reči o masovom odchode zdravotníckych pracovníkov sa nepotvrdia. Vydržme, kým pandémia nepominie a ja spravím všetko pre to, aby sa pracovné podmienky zdravotníkov, ich status či platové ohodnotenie zlepšili," prisľúbil Lengvarský.
Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra minulého roka. Platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval. Naposledy koncom apríla, keď odsúhlasil jeho predĺženie o 30 dní, teda do 28. mája.
Núdzový stav upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Možno ho vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Zákon však dopĺňa, že "núdzový stav vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie" možno predĺžiť najviac o 40 dní, aj opakovane. Musí s tým však vysloviť súhlas Národná rada SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženia.
Vláda ruší predčasne núdzový stav po tom, ako Národná rada SR schválila novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Kabinet má vďaka tomu nástroje na prijímanie opatrení hospodárskej mobilizácie bez núdzového stavu.