Vláda v Ankare podľa nich ponúka formálnu účasť na miliardovom projekte v rámci obrannej iniciatívy EÚ Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO), ktorej cieľom je zlepšiť prepravu vojakov a materiálu v Európe. Na projekte sa zúčastňuje 24 krajín EÚ.
Ponuka tureckej vlády bola pred viac ako týždňom doručená holandskému ministerstvu obrany, ktoré projekt PESCO koordinuje.
Dôležitá bude reakcia Cypru a Grécka, ktorých vzťahy s Tureckom sú dlhodobo napäté. Diplomati podľa WaS veria, že účasť Turecka na PESCO by mohla viesť k normalizácii týchto vzťahov, ako aj zlepšeniu spolupráce medzi EÚ a Severoatlantickou alianciou, ktorej je Ankara členom.
Hlavnými dôvodmi záujmu Turecka sú podľa diplomatických zdrojov EÚ nedávno dohodnutá účasť USA na obrannej politike EÚ a úsilie o zlepšenie spolupráce medzi Európskou úniou a Tureckom.
Cieľom PESCO je výrazne zlepšiť akcieschopnosť EÚ v bezpečnostnej a obrannej politike. Zlepšenie mobility vo vojenskej oblasti v Európe je v súčasnosti jedným z celkovo 46 projektov PESCO. Šesť z nich koordinuje Nemecko.
Odstránenie byrokratických prekážok by malo viesť k akémusi "vojenskému Schengenu" a mohlo by z dlhodobého hľadiska pripraviť základ pre vytvorenie európskej armády Tento dlhodobý cieľ sa často nazýva Európska obranná únia.