Ako funguje proces poškodzovania
Patologická reakcia organizmu na prítomnosť lepku vyvolá zápal sliznice tenkého čreva. Imunitný systém začne napádať zdravé vlastné bunky v tenkom čreve, pretože látky nachádzajúce sa vo vnútri gluténu mylne rozpozná ako hrozbu. Takto sa vyvolá zápal, ktorý poškodzuje povrch tenkého čreva a narušuje schopnosť tela „vziať“ si živiny z krvi. Pri takomto poškodení zápalom nepomôže ani zvýšený príjem živín alebo potravy ako takej.
Diagnostika ochorenia
Definitívne potvrdenie diagnózy je založené na kombinácii prítomnosti protilátok v krvi a endoskopickej časti dvanástnika ( je začiatočnou časťou tenkého čreva) na histologické vyšetrenie. Rutinné testovanie na celiakiu sa neodporúča, pokiaľ pacient nemá príznaky alebo príbuzného s celiakiou. V čase testovania je potrebné, aby diéta pacienta obsahovala glutén, teda aby nebol na bezlepkovej diéte. Preto nie je dobré vylúčiť lepok zo stravy len na základe podozrenia. Ak chcete, aby vás lekár naozaj vyšetril, musíte lepok v strave prijímať.
Dá sa celiakia liečiť?
Ladislav Kužela, gastroenterológ
- Celiakia je ochorenie na ktoré neexistuje liek. V súčasnosti sa za jedinú dostupnú a akceptovateľnú liečbu považuje striktná celoživotná bezlepková diéta, ktorá pomôže ako kontrolovať príznaky ochorenia, tak je aj rovnako účinná v prevencii dlhodobých komplikácií choroby ako sú osteoporóza, chudokrvnosť z nedostatku železa, chudokrvnosť z nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listovej, ako aj v prevencii vzniku rakoviny tenkého čreva. Uvedené znamená, že pacient s celiakiou by mal zo stravy vylúčiť všetky potraviny s obsahom pšenice, raže, jačmeňa a držať sa toho po celý život.