Novelizácia Trestného zákona by mala podľa neho brať do úvahy aj súčasnú situáciu v oblasti výroby drog. "Kým v roku 2000 bola marihuana pestovaná vonku alebo v skleníku, dnes väčšina produkcia pochádza zo špeciálnych podmienok - z vnútorných priestorov budov. Ide o vyšľachtené rastliny, ktoré obsahujú aj vyšší podiel THC, teda účinnej látky. Dnes tiež existujú rôzne syntetické náhrady marihuany, ktoré sú lacné a obsahujú vyšší podiel THC," priblížil Mikulec. Doplnil, že ministerstvo spravodlivosti by pri príprave novely zákona tiež nemalo zabúdať na to, že až 80 percent dopravných nehôd, ktoré sa stali pod vplyvom omamných a psychotropných látok, bolo pod vplyvom marihuany.
Policajti minulý rok zachytili 51 kilogramov marihuany. "Pre policajtov je to problém, lebo užívatelia hľadajú cesty ako si drogu zabezpečiť a potom nám rastie majetková trestná činnosť. Navyše, ak je nejaká trestná činnosť spáchaná pod vplyvom drogy, väčšina je pod vplyvom marihuany. Treba preto pri zmenách trestov zvážiť všetko," poukázal policajný prezident Peter Kovařík.
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica upozornil, že paušálne určiť množstvo drogy pre vlastnú potrebu nie je medicínsky možné. Dôvodom je aj to, že závislý človek bude mať pri sebe omnoho vyššiu dávku ako ten, ktorý drogu skúša prvýkrát. "Nevieme to presne stanoviť. V iných krajinách sa to množstvo pohybuje od 0,5 gramu do dvoch gramov," spresnil Okruhlica.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež odporúča netrestať, radšej využívať ochranné opatrenia, teda ochrannú liečbu, ktorú nariaďuje sudca. Okruhlica pripomenul, že prichytený s marihuanou nebývajú spravidla občasní užívatelia drogy, ale práve tí závislí. "Dôležité tiež je, aby množstvo zachytenej drogy nebolo hlavným dôkazom. Musí tam byť prítomný aj iný dôkaz, ktorý bude naznačovať, že nejde o užívateľa drogy, ale o jej dílera," dodal Okruhlica.