Dôvody meškania
- nedostatok pracovníkov na dôchodkovom oddelení
- koronavírus medzi zamestnancami Sociálnej poisťovne
- nárast žiadostí o dôchodok – v prvom štvrťroku 2020 ich bolo 26-tisíc, za prvé tri mesiace 2021 ich bolo vyše 35-tisíc
Čo hovorí zákon
Sociálna poisťovňa je povinná rozhodnúť o podanej žiadosti o dôchodok do 60 dní od spísania žiadosti. Ak ide o mimoriadne zložitý prípad - napríklad zisťovanie dôb poistenia v zahraničí, zisťovanie vymeriavacích základov získaných u zamestnávateľa, ktorý zanikol, môže 60-dňovú lehotu predĺžiť najviac o ďalších 60 dní pod podmienkou, že o tomto predĺžení bude žiadateľ oboznámený listom.
O dôchodok nemusíte žiadať hneď
Ak poistenec dovŕši dôchodkový vek, nemusí hneď požiadať o dôchodok. Môže naďalej pracovať bez toho, aby dôchodok poberal. Ak sa po nejakom čase rozhodne požiadať o dôchodok, môže oň požiadať aj spätne. Vyplatený mu však môže byť najviac tri roky spätne od uplatnenia nároku na dôchodok, avšak len za obdobie po dovŕšení dôchodkového veku.
Príklad: Ak ste dôchodkový vek dovŕšili v roku 2015 a o dôchodok požiadate v roku 2021 so spätnou platnosťou, bude vám vyplatený iba od roku 2018.
Počet vyplácaných dôchodkov (k 30. 4. 2021)
- starobných - 1 080 271
- predčasných starobných - 12 024
- invalidných - 230 357
- vdovských - 284 590
- vdoveckých - 48 488
Čakatelia na dôchodok by mali dostať aj úrok z omeškania
Jozef Mihál, odborník na sociálne poistenie
- Sociálna poisťovňa má problémy dodržať zákonnú lehotu, časť jej zamestnancov skončila na PN alebo ošetrovnom. Takisto má obmedzený režim v pobočkách. To všetko situáciu komplikuje, no žiadateľov o dôchodok to nemusí zaujímať. Zrazu môžu niekoľko mesiacov čakať na dôchodok, nemusia mať už príjem zo zamestnania a sú bez peňazí. Mrzuté je, že v zákone nie je inštitút predbežného vyplatenia dôchodku v prípadoch, keď je možné očakávať, že dôchodok bude vyplatený. Zlé je aj to, že keď sa občan omešká s platbou za svoje povinnosti, tak mu Sociálna poisťovňa vyrúbi úrok z omeškania. Ale keď vy čakáte na priznanie dávky aj pol roka, nemáte nárok na žiadny úrok z omeškania. Spravodlivé by bolo, keby Sociálna poisťovňa vyplácala aj úrok z omeškania. Ak si títo občania museli požičať, tiež asi budú musieť takéto úroky z pôžičky zaplatiť.