Tam sa od roku 1996 ako jediní na Slovensku zameriavajú na dokumentáciu dejín a súčasnosti bábkového divadla a tiež dejín a vývoja detskej hračky. Na hrade sa tak pod jednou strechou nachádzajú bábkové divadlá historické či novšie a bábky, maňušky i marionety z celého sveta.
„Najprv sa najčastejšie hrávali rodinné bábkové divadielka, rodičia hrali deťom, alebo sa tak zabávali aj dospelí. Veľmi boli populárne najmä v Česku. Na Slovensko sa dostali rodinné bábkové divadlá až na začiatku 20. storočia,“ ozrejmila kurátorka bábkarských kultúr a archeológie Zuzana Kaličiaková. Jedno z najstarších bábkových divadielok predal múzeu bábkar Anton Anderle. Pred pár rokmi tu však našli domov aj Kuko, Drobček a Raťafák Plachta.
Drobček
Relácia Ma-Tel-Ko (1973 – 1991)
Bábka bola vyrobená podľa návrhu známeho bábkara Antona Dušu. Hlas mu prepožičala významná bábkarka Emília Tomanová. Počas trvania relácie bolo vyrobených až 18 verzií bábok Drobčeka. V múzeu sa nachádza druhá verzia, a to pionierik z roku 1976. Pri Drobčekovi sa vystriedalo viacero moderátorov, najznámejšími boli Vlado Durdík, Milan Markovič a Michal Dočolomanský.
Kuko
Relácia Od Kuka do Kuka (1985 – 1995)
Bábku vytvorila Anna Cigánová, ktorá ho navrhla aj ušila. Kukovým hlasom bola Anka Okapcová-Tyralová. Prvé vysielanie spustili v roku 1985. Počas prvých vysielaní sa relácia nevolala Od Kuka do Kuka a jeho postava vôbec nemala meno. Vybralo sa až po jednom z návrhov samotných detí. Kuko bol najprv viac strapatý.
Raťafák Plachta
Relácia Slniečko (1979 – 1989)
Vytvorili ho Peter Cigáň a Miroslav Duša. Za jeho pohybom a verbálnym prejavom boli najmä bábkoherci Štefan Kulhánek a Dušan Štaude. Okrem neho sa v relácii predstavili aj Slniečko na rukavičke a mím Valentín. Hosťovali tam aj mnohé osobnosti napr. Marián Labuda, Oldo Hlaváček, Miro Noga či Jaro Filip.