Text, ktorý vypracovali Čína, Tunisko a Nórsko, bol predložený na schválenie 15 členom BR OSN. Stalo sa tak v situácii, keď pokračujú vzájomné útoky medzi Izraelom a palestínskym pásmom Gazy a počet ich obetí už presiahol hranicu 200.
USA podľa zdroja AFP naznačili, že v súčasnosti "nemôžu podporiť vyhlásenie" BR OSN.
Text, ktorý má k dispozícii AFP, vyzýva na "deeskaláciu situácie, zastavenie násilia a dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva vrátane ochrany civilistov, najmä detí".
V texte sa spomína aj možné vysťahovanie palestínskych rodín z ich domovov vo východnom Jeruzaleme a v súvislosti s ním aj varovanie pred jednostrannými krokmi, ktoré môžu konflikt ďalej stupňovať.
V návrhu sa oceňuje medzinárodné úsilie o deeskaláciu situácie - pričom chýba zmienka o USA - a opätovne sa zdôrazňuje podpora návrhu na koexistenciu dvoch štátov, čo Izraelčanom a Palestínčanom umožní "žiť vedľa seba v mieri v rámci bezpečných a uznaných hraníc".
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok, počas návštevy v Kodani, uviedol, že Spojené štáty budú "pokračovať v intenzívnej diplomacii, aby sme ukončili súčasný cyklus násilia". V mene USA tiež vyjadril pripravenosť "poskytnúť našu podporu, ak chcú strany dosiahnuť prímerie". Ubezpečil, že zintenzívnil svoje kontakty v rámci zákulisnej diplomacie.
V rámci týchto snáh USA sa v pondelok americký vyslanec Hady Amr v Ramalláhu stretol s prezidentom palestínskej samosprávy Mahmúdom Abbásom a ďalšími predstaviteľmi palestínskych hnutí.
Cieľom Amrovej misie je nájsť podporu pre uzavretie prímeria medzi Izraelom a hnutím Hamas ovládajúcim pásmo Gazy, informoval spravodajský portál The Times of Israel.
Podľa tohto zdroja bude kríze na Blízkom východe venované aj zasadnutie Valného zhromaždenia OSN, ktoré v pondelok zvolal jeho súčasný predsedajúci, turecký diplomat Volkan Bozkir. Zasadnutie sa uskutoční vo štvrtok.