V príspevku uviedli, že z prieskumov verejnej mienky, ale aj z otázok, ktoré im ľudia zasielajú, sa nájdu aj takí, ktorí sa obávajú očkovania ak trpia, alebo v minulosti trpeli na rôzne ochorenia.
Ako uvádza MZ SR, "chronické ochorenia vo všeobecnosti predstavujú vyššie riziko pri ochorení Covid-19 a teda sú dôvodom navyše, prečo by sa takíto pacienti mali dať zaočkovať," Medzi najrizikovejšie ochorenia zároveň radí hypertenziu, diabetes mellitus, chronickú ischemickú chorobu srdca a spomedzi respiračných ochorení chronickú obštrukčnú chorobu pľúc.
Ďalej ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že "chronické ochorenia vo všeobecnosti nie sú dôvodom, prečo by sa mali ľudia očkovania obávať a neznamenajú, že ho takíto ľudia budú ťažšie znášať."
V príspevku preto spísali jednotlivé pravidlá pre osoby tpriace chronickými ochoreniami, ktorými by sa mali riadiť pri očkovaní.
ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ PRE OČKOVANIE PACIENTOV S CHRONICKÝMI CHOROBAMI
- Očkovanie by malo prebehnúť počas stabilnej fázy ochorenia.
- Nemalo by sa očkovať počas akútne zhoršujúceho sa stavu ochorenia.
- Pacienta po očkovaní treba sledovať cca 30 minút.
- Je vhodné dodržať odstup 14 dní od podania inej vakcíny za účelom odlíšenia prípadných vedľajších príhod.
AUTOIMUNITNÉ CHOROBY A IMUNOINTERVENČNÁ LIEČBA
- Rôzne formy autoimunitných ochorení nepredstavujú kontraindikáciu pre očkovanie proti Covidu.
- Užívanie kortikoterapie a imunosupresívnej liečby v závislosti od dávky má potenciál znížiť postvakcinačnú odpoveď. Nezaznamenal sa vyšší výskyt nežiaducich účinkov.
- Biologická liečba v rukách imunoalergológa (liečba ťažkej bronchiálnej astmy a chronickej spontánnej urtikárie) nepredstavuje riziko pre Covid-19 a ani kontraindikáciu pre očkovanie proti Covidu.