"Ministerka Milanová zlyhala pri koncipovaní slovenského plánu obnovy, keď do jeho návrhu nepresadila dve percentá z celkovej sumy alokácie pre SR, ako k tomu bola vyzvaná parlamentným výborom pre kultúru a médiá," skritizovala Milanovú jej predchodkyňa na čele rezortu kultúry Ľubica Laššáková. Poukázala zároveň, že český plán ráta s použitím alokácie nielen na rekonštrukciu budov, ale aj na podporu kultúrno-kreatívneho priemyslu, ktorý aj na Slovensku volá po výraznejšej finančnej podpore.
Laššáková tiež pripomenula, že Hlas-SD navrhoval vyčleniť na záchranu slovenskej kultúry v pláne obnovy 200 miliónov eur. "Predseda vlády Eduard Heger však odmietol diskusiu na túto tému,“ zdôraznila. Česká vláda v tomto kontexte svojím rozhodnutím zvýšiť pomoc pre kultúru tak podľa Hlasu-SD vystavila slovenskej vláde známku nekultúrnosti a necitlivosti k vlastnému kultúrnemu dedičstvu.
O zvýšení alokácie pre kultúru v českom národnom pláne obnovy informoval v pondelok (17.5.) na sociálnej sieti český minister kultúry Zaorálek. "Považujem za prevratný krok, že sa nám podarilo v porovnaní s pôvodne navrhnutou jednou miliardou korún z európskeho peňažného balíka presadiť napokon osem miliárd. Prostredníctvom týchto peňazí budeme môcť investovať do budovania kultúrnych a kreatívnych centier v regiónoch či modernizácie múzeí a knižníc,“ dodal.
V slovenskom pláne obnovy si kultúra našla miesto v oblasti Zelená ekonomika a komponente Obnova budov, v ktorej sa ráta s alokáciou 741 miliónov eur. Ráta sa s reformou zameranou na zvýšenie transparentnosti a zefektívnenia rozhodnutí Pamiatkového úradu (PÚ) SR a taktiež na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov, na tento účel je v pláne alokovaných 207 miliónov eur.