V utorok to oznámila parížska polícia, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.
Požiar, ktorý pred dvoma rokmi zachvátil historickú pamiatku z 13. storočia, roztavil aj približne 300 ton olova nachádzajúceho sa v krove strechy. Do ovzdušia veľkých oblastí Paríža sa následne uvoľnilo nebezpečné množstvo olova.
Riziká vyplývajúce z účinkov tohto ťažkého kovu donútili úrady uzavrieť niekoľko oblastí a dokonca niekoľko škôl, keď prebiehali operácie na odstraňovanie olova z prostredia. Situácia si tiež vyžiadala, aby deti a tehotné ženy podstúpili krvné testy.
Námestie pred katedrálou, nazývanou aj Chrám Matky Božej v Paríži, otvorili niekoľko týždňov po požiari, pričom predstavitelia sľúbili pravidelné testovanie tohto miesta.
"Výsledky najnovších testov ukázali, že koncentrácie oloveného prachu sú v určitých bodoch námestia vyššie než normálne hodnoty typické pre Paríž," napísala vo vyhlásení polícia.
Námestie bude znovu otvorené, keď sa uskutoční nová čistiaca operácia a "všetky údaje sa vrátia na dostatočne nízke úrovne", dodal polícia.
Aj keď štíhla vežička - sanktusník nad presbytériom na hrebeni strechy hlavnej lode - a väčšina strechy katedrály boli pri požiari z večera 15. apríla 2019 zničené, hasiči s vyvinutím obrovskej snahy dokázali zaistiť, že obdivovaná stredoveká stavba chrámu živel prežila.
Ohrozenie ľudí olovenými časticami však spôsobilo oneskorenie v odpratávaní trosiek a v začatí rekonštrukčných prác na gotickej pamiatke. Prezident Emmanuel Macron ju chce pre návštevníkov otvoriť, keď bude Paríž v roku 2024 hostiteľom letných olympijských hier.
Vyšetrovatelia ešte len musia určiť príčinu požiaru, ale už sa vyjadrili, že najpravdepodobnejším vysvetlením nešťastia zostáva elektrický skrat alebo odhodený ohorok cigarety.