Približne 6000 lekárov apeluje na vládu, aby zrušila najväčší športový sviatok, keďže počty chorých s koronavírusom rýchlo pribúdajú a postupne sa napĺňa kapacita nemocníc v Tokiu. "Žiadame vládu, aby presvedčila Medzinárodný olympijský výbor, že usporiadanie hier v tomto období nie je správne. Zrušte to, kým je to ešte možné," uvádza sa v liste lekárov premiérovi Jošihidemu Sugovi. Správu priniesol web orf.at.
Japonci majú stále zaočkovaných len 3,5 percenta obyvateľstva a v súvislosti s koronavírusom v krajine zomrelo takmer 12-tisíc ľudí. Pre pretrvávajúci vysoký počet infikovaných japonská vláda nedávno predĺžila výnimočný stav vo viacerých prefektúrach vrátane Tokia do 31. mája. Nedávno v krajine zaregistrovali aj petíciu za zrušenie tohtoročných olympijských hier. A podpísalo ju už takmer 400-tisíc ľudí. Jej organizátori ju doručili miestnym organizátorom samosprávy, Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) aj ďalším inštitúciám. OH v Japonsku by sa mali začať už o 10 týždňov. Napriek tomu, že veľká časť občanov si neželá, aby sa hry tento rok uskutočnili v ich krajine, nič nenasvedčuje tomu, že sa tak nestane.
Japonský premiér Jošihide Suga, šéfka organizačného výboru Seiko Hašimotová aj prezident MOV Thomas Bach opakovane tvrdia, že príprava OH bude pokračovať podľa plánu. Organizátori nedávno predstavili príručky so súborom pravidiel pre všetkých účastníkov hier vrátane športovcov. Tie musia byť striktne dodržané, aby sa OH mohli uskutočniť aj v čase pokračujúcej pandémie. Pre MOV sú tokijské hry napriek výrazne oklieštenému počtu divákov dôležité najmä z pohľadu finančného prospechu, až 73 percent príjmov tvoria tie z predaja televíznych práv.