Asi nie je prekvapením, že tento krok mohol obyvateľov vystrašiť a dôkaz týchto obáv je už aj na svete. Čoraz viac tých, ktorí už dostali prvú dávku, sa odhlasuje z termínov na druhú. Čo sa stane, ak ju nedostanú? Budú dostatočne chránení?
AstraZeneca má z vakcín, ktoré sú u nás registrované a schválené, pravdepodobne najhoršiu reklamu. Odhlasovanie z druhého termínu na preočkovanie touto látkou po tom, ako sa na Slovensku prestala AstraZeneca používať pre tých, ktorí idú ešte len na prvú dávku, tak v podstate nie je prekvapením. Je však dobrý nápad dať si iba jednu dávku z dvojdávkovej vakcíny?
Odborníci zo Štátneho ústavu kontroly liečiv ŠÚKL pripomínajú: „Na vytvorenie dostatočnej imunity sa podanie druhej dávky vakcíny odporúča každému.“ Ďalšou možnosťou by bolo dať si druhú dávku z vakcíny od iného výrobcu. V zahraničí užž niektoré krajiny aj očkujú tak, že prvá a druhá dávka nie sú od rovnakého výrobcu. Výsledok takéhoto očkovania však ešte nie je známy.
„Je to postup, ktorý sa odporúčal aj v minulosti len ako núdzový,“ povedal infektológ Pavol Jarčuška a dodal, že to nie je postup, ktorý je štandardný, pokiaľ nie je vyskúšaný v klinických štúdiách. „Pre to, aby bola imunita dostatočne vybudovaná sú aktuálne potrebné komplexné dve dávky očkovacej látky. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne uvedené analyzuje, na závery budeme informovať,“ hovorí Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.
Druhá reakcia bude miernejšia
Každý liek či vakcína má nežiaduce účinky, ktoré sa však vôbec nemusia vyskytnúť, skôr sú zriedkavé. Vakcína od AstraZenecy Vaxzevria je známa pomerne búrlivou reakciou na prvú dávku, avšak štatistiky ukazujú, že po druhej dávke bývajú nežiaduce reakcie pozorované menej často a sú menej intenzívne.
Dbajte na dodržanie termínu
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
- Správne načasovanie druhej dávky je veľmi dôležité, pretože ľudské telo si imunitu vytvára postupne. Z klinických štúdií vyplýva, že vakcína Vaxzevria vykazuje pri odstupe 12 týždňov medzi prvou a druhou dávkou vyššiu účinnosť
Jedna dávka nestačí
Magdaléna Jurkemíková, ŠÚKL
- Na dosiahnutie požadovanej imunitnej odpovede je potrebné, aby bol očkovací cyklus dokončený, aby boli podané obe dávky. Bez podania druhej dávky je riziko, že imunitná odpoveď organizmu bude nedostatočná, prípadne, že imunitná odpoveď bude len krátkodobá.
Dve dávky od rôznych výrobcov by mohli fungovať
Marek Kajan, farmaceut a klinický výskumník, Očami farmácie
- Kombinácia rôznych vakcín je zaujímavý nápad. Teoreticky by sme mohli kombinovať výhody a dosiahnuť ešte lepšiu účinnosť. Niet divu, že sa to vedci rozhodli otestovať. Klinické skúšanie sa začalo už vo februári 2021. Spojiť sily sa rozhodol aj výrobca ruského Sputnika V so spoločnosťou AstraZeneca. Cieľom je zistiť, aký benefit by mohla priniesť kombinácia týchto dvoch vakcín, ktoré fungujú na podobnom princípe.
Časový odstup medzi dávkami:
Comirnaty (Pfizer/BioNTech) - 28 dní
COVID9 Vaccine Moderna - 28 dní
Vaxzevria (AstraZeneca) - 10 až 12 týždňov