Najhoršie dopadla obec Rudno nad Hronom (okr. Žarnovica). Pretrhnutá hrádza spôsobila v dedinke s pár stoviek obyvateľmi apokalypsu. Zhruba dvojmetrová prívalová vlna, ktorá sa valila z horného konca, brala so sebou všetko. Stromy, autá, elektrické stĺpy, ničila mosty, zaplavovala domy a, žiaľ, zobrala aj ľudský život. Ničivý živel neprežil bývalý starosta Stanislav Luky († 68).
Stanislava († 68) zaliala veľká vlna
V pondelok popoludní sa pre výdatné dažde pretrhla protipovodňová hrádza nad obcou Rudno nad Hronom (okr. Žarnovica). Zhruba 10-ročná hrádza nad obcou mala slúžiť počas intenzívnych dažďov na zachytávanie vody z okolitých kopcov. Tentoraz jej nápor nevydržala a spôsobila obrovské škody. A nielen materiálne... Bývalého starostu Stanislava Lukyho († 68) zastihla pohroma na dvore domu.
„Prišiel som z roboty. V tejto časti nášho domu je pivnica s kotlom. Otec vynášal vodu, lebo keď prídu silné dažde, voda občas presakuje. Išiel som sa do domu prezliecť a v tom momente prišla tá vlna a už... Zachytila ho asi nejaká plachta a ten prúd ho stiahol. Našiel sa neďaleko pri mostíku,“ povedal zronený syn exstarostu, ktorému povodeň ohrozovala život aj v roku 1994, keď sa zosunul jeden zo svahov a do obce sa valila voda. Medzi chlievmi sa niečo zakliesnilo, čo išlo dole potokom. Stanislav to chcel s ďalším mužom posunúť, voda ich však pritlačila k stene a jeho kamaráta to vtedy stálo život. „Bývalý starosta bol výborný chlap. Pred Vianocami piekli s deťmi oblátky, robievali guláše, jednoducho žil pre obec a bol priateľský. Je to tragédia,“ povedala obyvateľka obce.
Súčasný starosta Marián Šurjanský má po povodni hlavu v smútku: „My nemáme v obci vodovod, treba čistiť studne a zabezpečiť základné veci. Škody sú na osobných automobiloch, pivniciach domov, ale aj na obytných častiach.“ Protipovodňová hrádza sa pretrhla podľa preverenia pracovníkmi Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) vplyvom výdatných zrážok. „Pretrhnuté vodozádržné opatrenie, zrealizované v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí, nie je majetkom nášho podniku a bolo vybudované na lesnom toku, ktorý sme prevzali do správy od Lesov SR tento rok,“ povedal hovorca Marián Bocák. „Odborníci už v minulosti argumentovali, že opatrenia realizované v rámci tohto projektu vo väčšine prípadov nespĺňajú požadované kritériá, nie sú vybudované odborne a s použitím vhodných materiálov,“ doplnil Bocák s tým, že tieto opatrenia boli budované v rokoch 2010 až 2012. Do obce v utorok prišiel predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý obci prisľúbil finančnú pomoc z rezervy premiéra hneď, ako budú vyčíslené škody.