Počas koronavírusovej pandémie totiž v USA došlo k alarmujúcemu nárastu násilia voči tejto komunite vrátane masovej streľby v masážnych salónoch v oblasti Atlanty v štáte Georgia, ktorá si vyžiadala osem obetí.
Návrh bol v Snemovni reprezentantov, kde majú väčšinu demokrati, schválený pomerom hlasov 364-62, približuje agentúra AFP. Stalo sa tak niekoľko týždňov po tom, čo s jednomyseľnou podporou prešiel i v Senáte.
Zámerom tejto legislatívy, podporovanej prezidentom Joeom Bidenom, je urýchliť vyšetrovanie zločinov páchaných z nenávisti, ktorých cieľom sa počas koronavírusovej krízy vo zvýšenej miere stali obyvatelia ázijského pôvodu a tichomorských ostrovných štátov. Nový zákon má tiež lokálnym vládnym predstaviteľom poskytnúť nástroje, ako bojovať proti zločinom z nenávisti.
Bidenova hovorkyňa Jen Psakiová na Twitteri napísala, že prezident "sa teší, že počas tohto týždňa v Bielom dome podpíše túto dôležitú legislatívu". "Tieto kroky spoločne významne prispejú k poukazovaniu na zločiny z nenávisti v Amerike - a to nielen počas tejto pandémie, ale aj v nadchádzajúcich rokoch, povedala predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.
Pripomenula, že od marca 2020 do marca 2021 bolo v USA nahlásených viac než 6600 incidentov súvisiacich s diskrimináciou a násilím voči ázijskej komunite vrátane bitiek či bodných zranení. Tieto útoky kritizovala ako "ešte hanebnejšie vo svetle hrdinstva" týchto ľudí počas pandémie, keďže mnohí z nich pracujú v oblasti zdravotníctva.
Prvý prípad ochorenia COVID-19 bol hlásený v stredočínskom meste Wu-chan v decembri 2019. Bývalý prezident USA Donald Trump sa o novom koronavíruse často vyjadroval ako o "čínskom víruse". Čím viac prípadov nákazy pribúdalo v USA, tým častejšie sa objavovali i útoky voči Američanom s ázijským pôvodom, konštatuje agentúra AP.