V televíznom prejave, na ktorý sa odvoláva spravodajský portál BBC, líder Palestínskej samosprávy povedal, že Palestínčania nebudú váhať „v stíhaní tých, ktorí páchajú takéto trestné činy, pred medzinárodnými súdmi“.
Medzinárodný trestný súd v marci oznámil, že začína vyšetrovanie možných vojnových zločinov spáchaných Izraelom a palestínskymi skupinami počas ostatného veľkého konfliktu v Pásme Gazy v roku 2014. V spojitosti s najnovšími násilnosťami súd už vyjadril obavy.
Abbás tiež obvinil Izrael z „brutálnych útokov na civilistov a úmyselné bombardovanie domovov“. Izrael trvá na tom, že útočí len na vojenské ciele a usiluje sa predísť civilným obetiam, čo zahŕňa aj varovania obyvateľov o nadchádzajúcich náletoch.
Medzičasom izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že nie je možné určiť časový rámec dosiahnutia pokoja zbraní. „Nestojíme tu so stopkami,“ povedal zahraničným veľvyslancom. Ako tiež uviedol, Izrael sa angažuje v násilnom odradení útokov.
Najnovší konflikt Izraela a palestínskych militantov v Gaze, ktorý vypukol po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi v okupovanom východnom Jeruzaleme, trvá vyše týždňa a vyžiadal si už viac ako 200 mŕtvych. Ostreľovanie pokračuje aj v stredu, pričom do Izraela prileteli aj rakety z Libanonu. Izraelská armáda na ne reagovala náletmi.
Násilnosti vyvolali obavy po celom svete a medzinárodné spoločenstvo apeluje na dosiahnutie prímeria. Americký prezident Joe Biden najnovšie v telefonáte s Netanjahuom vyzval na „značnú deeskaláciu“. Vo štvrtok sa v spojitosti s konfliktom znova zíde Bezpečnostná rada OSN a v ten istý deň plánuje aj nemecký minister zahraničia pricestovať do Izraela na rokovania s Izraelčanmi aj Palestínčanmi. Šéf nemeckej diplomacie sa vyjadril, že jeho cesta však zatiaľ nie je 100-percentne istá, pretože ešte nedokončili jej koordináciu.