Blinken na to poukázal počas svojich prvých rozhovorov so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom, ktoré sa konali na Islande popri zasadnutí Arktickej rady. Informácie priniesla vo štvrtok skoro ráno tlačová agentúra AFP.
V priebehu takmer dvojhodinových diskusií v islandskej metropole Reykjavík vyjadril Blinken obavy USA aj nad zdravotným stavom uväzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného a nad "potláčaním" opozičných organizácií, uviedol vo vyhlásení hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.
Najvyššie postavený ruský diplomat Lavrov však ocenil stredajšie rozhovory s Blinkenom ako "konštruktívne" a "užitočné". Dodal, že obe strany chápu potrebu napraviť vzájomné vzťahy Moskvy a Washingtonu.
"Rozhovory sa mi zdali konštruktívne," citovali ruské štátne tlačové agentúry Lavrova, ktorý takto ohodnotil diskusiu s Blinkenom.
Išlo o prvé rozhovory na vysokej úrovni medzi oboma krajinami od nástupu Joea Bidena do Bieleho domu.
"Obe strany chápu potrebu prekonať nezdravú situáciu vo vzťahoch Moskvy a Washingtonu," povedal Lavrov novinárom po stretnutí s Blinkenom.
Biden od prevzatia Bieleho domu v januári zaujal proti Rusku nekompromisný postoj a zašiel až tak ďaleko, že ruského prezidenta Vladimira Putina označil za "zabijaka" - čo bol ostrý protiklad k jeho predchodcovi Donaldovi Trumpovi, ktorý bol obviňovaný z určitej samoľúbej spokojnosti s ruským prezidentom, píše AFP.
Objavili sa však náznaky, že obe strany sa teraz usilujú o vzájomné zmierenie.
Lavrov v stredu vyhlásil, že vo vzťahoch oboch krajín sa objavilo "mnoho nánosov" a odstrániť ich nie je jednoduché.
"Ale cítil som odhodlanie Antonyho Blinkena a jeho tímu odstrániť ich. Myslím si, že rozhovory boli užitočné," doplnil Lavrov s tým, že obe strany budú takisto riešiť obnovenie fungovania americkej a ruskej diplomatickej misie po vzájomnom vyhostení diplomatov.
Obe strany budú podľa slov Lavrova naďalej spoločne postupovať v riešení tých regionálnych konfliktov, kde sa americké a ruské záujmy prekrývajú.
Lavrov a Blinken diskutovali aj o návrhu Washingtonu zorganizovať samit ruského a amerického prezidenta, pravdepodobne v júni.
Na otázku reportérov, či Rusko oficiálne so samitom Bidena a Putina súhlasilo, Lavrov neodpovedal.
Povedal však, že obaja sa dohodli, že pripravia návrhy na samit na top úrovni, ktorý sa bude zaoberať strategickou stabilitou. Moskva podľa Lavrova navrhuje začať široký dialóg s USA o strategickej stabilite a Blinken to neodmietol. "Ale ešte na tom musia popracovať experti," dodal Lavrov.