Podľa skúseností stomatológov klesá výskyt zubného kazu u dospelých, ale mierne stúpa u detí. Komora preto chystá akcie, na ktorých bude deti učiť čistiť si zuby. Šmucler to vo štvrtok povedal novinárom.
Štvrtina českej populácie má podľa Šmuclera 60 percent zubného kazu a títo ľudia majú menej ako päť percent bohatstva spoločnosti. "Zubný kaz je chorobou chudobných. Je to tiež choroba nejakej neporiadnosti, ale ak s kazom chceme niečo urobiť, musíme sa zamerať hlavne na chudobných ľudí," povedal Šmucler.
Bezzubí ľudia podľa stomatológov zomierajú asi o dva roky skôr ako zvyšok populácie. "Málo sa vie, že chronické zápaly v ústach zvyšujú riziko infarktu myokardu a podieľajú sa na ďalších chronických zápaloch v tele," uviedla zubárka Štěpánka Bálková.
Počas pandémie COVID-19 podľa Šmuclera vzrástol záujem o čeľustnú ortopédiu a mnoho ľudí sa tiež rozhodlo pre väčšie zásahy do svojho chrupu. Zároveň ale mnohí ľudia pri práci z domova zabúdali na čistenie zubov. Podľa Bálkovej si Česi nakúpia priemerne necelé dve zubné kefky na osobu za rok. Meniť by ich ale mali aspoň raz za tri mesiace, na rok teda potrebujú minimálne štyri.
Celá stomatológia v ČR má podľa Šmuclera obrat asi 30 miliárd českých korún. Veľká časť výdavkov je ale podľa neho zbytočná, pretože zubnému kazu sa dá predchádzať dobrou prevenciou.
V Česku je podľa Českej stomatologickej komory asi 9 000 stomatológov, z toho tisícka nemá zmluvy s poisťovňami a pacienti si tam musia za všetku starostlivosť platiť. Počet zubárov na počet obyvateľov je v ČR podľa komory dostatočný, problém je ale s tým, že niektorí pacienti si napríklad po odchode zubára do dôchodku nemôžu nájsť nového lekára.