Národní kontrolóri preverovali obdobie rokov 2017 – 2019. Na základe zistení okrem iného konštatujú, že viaceré dodatky k zmluvám predražili rezortné informačné systémy až o tretinu. Neštandardná je tiež zmluva na nákup cisternových áut pre dobrovoľných hasičov. Poradenské zmluvy súvisiace s kľúčovou agendou rezortu, organizáciou verejnej správy odčerpali z verejných zdrojov viac ako 13 miliónov eur.
Národná autorita pre oblasť externej kontroly upozornila súčasné vedenie rezortu na riziká spojené so zle nastaveným systémom riadenia viac ako 300 špeciálnych škôl. Kontrolný úrad v tejto súvislosti pozitívne vníma kroky ministra vnútra, ktorými je možné napraviť jednu z chýb reformy ESO tým, že všetky vzdelávacie inštitúcie budú pod gesciou rezortu školstva.
Najvyšší kontrolný úradu preveril na Ministerstve vnútra SR uplatňovanie pravidiel hospodárneho a účelného používania verejných prostriedkov i nakladania so štátnym majetkom. Rezort vnútra patrí vzhľadom na jeho širokú kompetenčnú pôsobnosť medzi ministerstvá spravujúce najväčší objem majetku i financií (cca. tri miliardy eur).
Špeciálne školy patria pod ministerstvo školstva
Celoslovenská reforma verejnej správy ESO spôsobila okrem iného zmätok v riadení a financovaní vyše 300 školských zariadení a špeciálnych škôl, ktoré sa vďaka novým pravidlám dostali pod zriaďovateľskú pôsobnosť ministerstva vnútra. Ročné výdavky týchto subjektov sa dostali na úroveň 1,5 mld. eur, čo tvorí bezmála polovicu zo všetkých výdavkov ministerstva. Riziká a nedostatky reformy v tejto oblasti zvýrazňuje fakt, že okrem financií, odborná, metodická a koncepčná agenda týchto inštitúcií spadá priamo do pôsobnosti rezortu školstva, nie vnútra.
Kompetenčná roztrieštenosť sa prejavovala pri nastavovaní rozpočtových pravidiel, ale i pri riešení havarijných situácií či prepojení škôl s regionálnymi samosprávnymi inštitúciami. „Je správne, že minister vnútra našiel spoločnú reč so šéfom rezortu školstva a dohodli sa na zmene zákona. Všetky vzdelávacie inštitúcie sa tak dostanú pod jednu strechu. Finančne, metodicky i odborne budú pod dohľadom rezortu školstva. Týmto krokom sa konečne darí odstrániť nesystémový prvok zavedení do vzdelávacieho systému reformou ESO“, približuje Ľubomír Andrassy podpredseda NKÚ.