Veru, Lotyšsko, presnejšie mestečko Dundaga na západe krajiny, je rodiskom hrdinu, ktorý urobil hercovi Paulovi Hoganovi svetovú slávu. Z rodiska pochádza aj meno Dundee. V Austrálii, kam sa Arvids počas druhej svetovej vojny odsťahoval, ho nevedeli vysloviť, a tak vznikla skomolenina názvu a prezývka – Dundee. Až po veľkej sláve filmu sa dočkal uznania aj doma. V Dundage v roku 1996 odhalili sochu trojmetrového krokodíla na pamiatku svojho rodáka, ktorý sa u protinožcov naozaj živil lovom krokodílov.
Lotyšsko a jeho história ponúkajú aj iné perličky. Napríklad že v 18. storočí malo Lotyšsko dokonca svoje kolónie. Ostrov Tobago a Gambiu... A chýrni boli aj lotyšskí vojaci, ktorým na slávu postavili v Rige čierne súsošie strelcov. Lotyši tvorili už počas prvej svetovej vojny osem elitných streleckých plukov, ktoré bojovali v cárskej armáde a neskôr tvorili dokonca palácovú stráž Leninovi.
Dnes je pobaltská krajina hrdým členom Európskej únie, pritom táto udalosť nebola takou jasnou záležitosťou... Bezpochyby aj preto, že v krajine žije v súčasnosti len necelých 60 % etnických Lotyšov. Zvyšok tvoria najmä obyvatelia ruskej národnosti. Najviac v hlavnom meste Riga, kde ruštinu počujete, ale na uliciach nevidno jediný ruský nápis.
Naj hokejisti lotyšska
1. Helmuts Balderis (68)
Pamätajú si ho tí skôr narodení. Väčšinu skvelej kariéry odohral vo farbách ZSSR, v r. 1992 sa vrátil na ľad, aby odohral pár zápasov aj za Lotyšsko.
2. Arturs Irbe (54)
Brankár, ktorý tiež žiaril v drese ZSSR, ale neskôr aj v NHL a na konci kariéry si zahral aj na Slovensku, v Nitre.
3. Sandis Ozolinš (48)
Jeden z najlepších obrancov, ktorý žiaril v drese ZSSR i Lotyšska, ale aj v NHL v tímoch Caroliny a San José.
4. Sergejs Žoltoks (†31)
Národný hrdina Lotyšska, ktorý však zomrel primladý. Zradilo ho srdce počas zápasu v Minsku, kde pôsobil pod vedením trénera Šuplera.
5. Karlins Skrastins (†37)
Drží rekord NHL v počte odohraných zápasov bez prerušenia (495), ale zahynul spolu s naším Pavlom Demitrom