Tak ako iné živočíchy, aj my ľudia sme hostiteľmi širokého spektra baktérií, plesní, parazitov a vírusov. Niektoré nám škodia, ale s niektorými žijeme v symbióze. Ak symbióza funguje, pomáha nášmu zdraviu. Pri jej nerovnováhe však vznikajú problémy.
Črevná mikroflóra, odborne nazývaná aj črevná mikrobiota, je dnes označovaná aj za virtuálny orgán a tvorí zložitý komplex. Svoje orgány si každý vie z hodín biológie či anatómie predstaviť a vieme, za čo sú vo fungovaní organizmu zodpovedné. Akú úlohu má tento ťažko predstaviteľný orgán pre naše zdravie?
„Porušenie rovnovážneho stavu črevnej mikrobioty a vznik tzv. dysbiózy sa dávajú do súvislosti so vznikom rôznych civilizačných ochorení, ako sú diabetes, kardiovaskulárne ochorenia, obezita, chronické zápaly čreva, nádorové a alergické ochorenia,“ vymenúva dlhý zoznam Iveta Čierna, gastroenterologička. Ako pokračuje, jednou z možností, ako priaznivo ovplyvniť zloženie črevného mikrobiómu, sú aj probiotiká.
Kde ich nájsť
- skyr
- acidofilné mlieko
- kefír
- bryndza
- kvások
- kombucha
- kyslá kapusta
- nakladané uhorky
Ako pomáhajú probiotiká?
- zlepšujú imunitu
- zlepšujú funkciu čreva
- majú antioxidačný účinok
- znižujú cholesterol
- obnovujú žalúdočnú mikroflóru po antibiotickej liečbe
- pôsobia preventívne proti niektorým druhom rakoviny
Čo ovplyvňuje zdravie črevného mikrobiómu?
Iveta Čierna, gastroenterologička
- Významnú funkciu vo formovaní črevného mikrobiómu má výživa. Kontrolovaná štúdia ukázala, že zloženie črevnej mikroflóry sa dramaticky mení zvýšeným obsahom tukov v strave a znížením obsahu vlákniny. „Westernizácia“ stravovacích návykov (pozn. stravovanie podľa vzoru západných krajín), vysoká konzumácia fastfoodov, sladených nápojov, rafinovaných cukrov a nízka konzumácia vlákniny sa odrážajú aj na nepriaznivom nežiaducom zložení črevného mikrobiómu. Jedným z rizikových faktorov je aj vysoká spotreba antibiotík.
Pro + Pre = Sym
Probiotiká
sú všeobecný pojem pre živé mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre telo - niektorí ich dokonca nazývajú „priateľské” baktérie.
Prebiotiká
sú, zjednodušene povedané, potrava pre probiotiká. Bez nich by dobré baktérie jednoducho uhynuli.
Symbiotiká
je názov pre prípravky, v ktorých sa kombinujú probiotiká (dobré baktérie) a prebiotiká (potrava pre dobré baktérie).
Chybu robíme len jednu
Miloš Bubán, gastroenterológ
- Probiotikami sa nemôžete predávkovať, sú súčasťou života každého človeka už odmalička, ale v prirodzenej forme. Chybu môžete urobiť pri užívaní antibiotík, keď ich užijete spolu. To nie je účinné, pretože antibiotiká ihneď probiotiká zabijú. Probiotiká preto treba užívať aspoň dve hodiny po antibiotiku. Pri bežnom užívaní je však jedno, či si ich dáte ráno, na obed alebo večer.
Vyberajte rozumne
Problém s probiotikami súvisí s tým, ako ich používame. Často si spotrebitelia vyberajú probiotiká na vlastnú päsť, pričom nemusia vedieť, aký druh si kupujú, alebo dokonca či kultúra v regáli je stále nažive. Najlepšie urobíte, ak si vyberiete tie, ktoré obsahujú čo najviac rôznych kmeňov. Na obale vždy skontrolujte, koľko z nich výrobca garantuje ako živých počas celej lehoty trvanlivosti, čiže aj na jej konci.