„Presne v tomto duchu a za týmto účelom sa na pôde SIS uskutočnilo pondelkové pracovné stretnutie najvyšších ústavných činiteľov a najvyšších predstaviteľov štátu. Toto stretnutie sa uskutočnilo z mojej iniciatívy, aby sme sa oboznámili s podrobnosťami o určitých spravodajských informáciách, ktoré SIS už predtým poskytla zúčastneným osobám. V tejto súvislosti je potrebné odmietnuť špekulácie, že rokovanie sa týkalo bývalo šéfa SIS Vladimíra Pčolinského alebo živých prípadov, ktoré vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní,“ uviedol Heger s tým, že formát takýchto pracovných stretnutí sa uskutoční aj v budúcnosti. Schôdzka tak naďalej zostala zahalená rúškom tajomstva.
Také čosi tu ešte nebolo
Kým opozícia doteraz strieľala slepými nábojmi, keď hovorila, že vládna koalícia zneužíva orgány činné v trestnom konaní na politický súboj, táto schôdzka jej nahrala priamo na smeč. „Stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu a šéfov kľúčových orgánov s vedením SIS v utajenom režime a miestnosti zabezpečenej proti odpočúvaniu toto podozrenie nevyvracia, ale, naopak, prehlbuje. V čase, keď samotné postavenie kajúcnikov, ich výpovede, či dokonca prepojenie na tajné služby vrhajú čudné svetlo na spôsob a priebeh vyšetrovania, zvyšujú nedôveru k objektívnosti procesov smerujúcich k očiste verejného života,“ píše v stanovisku strana Hlas.
Predseda Smeru Robert Fico hovorí, že chce zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu pre stretnutie vládnych politikov so šéfom SIS. Premiéra Hegera chcú vyzvať, aby v utajenom režime povedal, o čom sa rozprávali. „Takéto niečo tu nikdy nebolo,“dodal.
Nálepka tu zostane
Otázkou zostáva, kto konanie schôdzky vyniesol do médií a čo sa touto hrou na slepú babu vôbec sleduje. Podľa bývalého vyšetrovateľa Jozefa Šáteka už samotné rokovanie „ústavného kolégia“ na pôde SIS vytvára situáciu neprípustného politického nátlaku na vyšetrovateľov a prokurátorov.
S vysokou mierou pravdepodobnosti bolo podľa neho podstatou stretnutia desiatich ústavných a vyšších štátnych funkcionárov podozrenie z manipulovania vyšetrovania v niektorých závažných zločinných prípadoch otvorených v ostatnom roku. „Nech už nakoniec povedia o obsahu ich rokovania čokoľvek, už nikdy sa nezbavia nálepky, že samotnou účasťou na schôdzke sa dali vmanipulovať do politického rokovania o čisto trestnoprávnej situácii, ktorú môžu a majú riešiť len politicky nezávislé orgány k tomu zákonom určené, čiže orgány činné v trestnom konaní,“ myslí si Šátek.