Pre takéto prípady má zasadať Bezpečnostná rada
Radovan Bránik, bezpečnostný analytik
- Je to veľmi neštandardné a nie je vôbec zrejmé, o aký zákon sa tento formát stretnutia ústavných činiteľov opiera. Nemožno vylúčiť, že tento spôsob bol zvolený aj preto, aby mohli byť niektoré osoby vynechané. Je otázne, prečo nebol k tomuto stretnutiu zvolený štandardný formát.
Podľa osôb, ktoré sa na stretnutí v SIS zúčastnili a podľa miery utajenia, ktoré bolo zvolené, možno usudzovať, že išlo o závažnú problematiku, týkajúcu sa bezpečnostných rizík v oblasti spravodajských služieb či kybernetickej bezpečnosti. Pre takéto prípady je však určená skôr Bezpečnostná rada (BR) štátu, ktorej sú členmi aj Remišová a Matovič a ktorej predsedom je Heger.
Dobre, že tam neboli Matovič a Remišová
Radoslav Štefančík, politológ
- Je to zvláštne, že to, čo má riešiť Bezpečnostná rada štátu, riešilo toto zoskupenie ľudí, ktorí sa stretávajú v budove SIS. Bol tam aj Boris Kollár, ktorý by podľa mňa nemal mať ani bezpečnostnú previerku vzhľadom na jeho kontakty v minulosti s čelnými predstaviteľmi mafie. Myslím, že bolo dobré, že na tomto stretnutí neboli šéfovia ďalších strán Igor Matovič a Veronika Remišová, lebo to by už naozaj vzbudzovalo dojem, že koalícia sa dáva dokopy s prokurátormi, prezidentkou a so silovými zložkami.
Bral by som to ako politické zastrašovanie
Jozef Šátek, bývalý zástupca generálnehoriaditeľa sekcie vyšetrovania ministerstva vnútra
- Ak by v čase môjho pôsobenia k prípadným podozreniam z manipulácie vyšetrovaných prípadov pod mojím vedením zasadlo takéto „ústavné kolégium“, nemohol by som takéto stretnutie brať inak ako priame politické zastrašovanie mňa i mojich podriadených, aby sme vo vyšetrovaní nepostupovali aktívne a v súlade so zákonom nesiahali na „nedotknuteľných“.