Vedenie palestínskej samosprávy vo svojom vyhlásení odsúdilo "izraelské okupačné sily útočiace na mešitu al-Aksá po piatkových modlitbách a útok (izraelských vojakov) na veriacich".
Hovorca izraelskej polície Micky Rosenfeld uviedol, že v oblasti al-Aksá, ktorá je tretím najposvätnejším miestom islamu a židmi je uctievaná ako Chrámová hora, "vypukli nepokoje". Spresnil, že "stovky ľudí (tam) hádzali kamene a zápalné fľaše do (izraelských) policajtov, ktorí (na to) reagovali a začali výtržníkov rozháňať".
Agentúra AFP konštatovala, že momentálne je už v okolí mešity al-Aksá relatívny pokoj.
Reportéri AFP priamo z miesta incidentu informovali, že izraelské sily zasiahli proti davu gumovými projektilmi i omračujúcimi granátmi. Palestínčania boli podľa AFP neozbrojení. Viacerí mladší spomedzi nich reagovali na zásahy izraelskej polície hádzaním kameňov.
Podobné potýčky, ktoré sa v rovnakej lokalite konali počas moslimského pôstneho mesiaca ramadán, viedli radikálne hnutie Hamas k ultimátu, aby izraelské jednotky opustili 10. mája oblasť okolo svätyne. Po uplynutí tohto ultimáta začal Hamas ostreľovať raketami Izrael. Židovský štát odpovedal náletmi na pásmo Gazy, pričom útočil na objekty pripisované Hamasu.
Obe strany po 11 dňoch bojov vo štvrtok súhlasili s prímerím, ktoré začalo platiť v piatok ráno o 02.00 h miestneho času (01.00 h SELČ). Nateraz sa zdá, že obe strany prímerie rešpektujú.
Vo viacerých mestách na okupovanom západnom brehu Jordánu sa v piatok po tradičných modlitbách tiež zišli stovky ľudí, ktorí oslavovali ukončenie izraelských náletov na Gazu.
Humanitárna organizácia Červený polmesiac informovala, že desiatky ľudí tam boli zranené po tom, ako izraelské jednotky v niektorých oblastiach strieľali ostrými nábojmi, či gumovými projektilmi a na rozohnanie davu použili omračujúce granáty i slzotvorný plyn.