V nedeľu večer o tom informovala tlačová agentúra DPA. Lídri už mali naplánovaný dvojdňový samit, ktorý sa začne v pondelok, a mali diskutovať o pandémii ochorenia COVID-19, o Rusku a klimatickej zmene.
Hovorca predsedu Európskej rady Charlesa Michela však oznámil, že na programe budú kroky Bieloruska z nedele, keď prinútilo civilné lietadlo smerujúce z Atén do Litvy pristáť v Minsku. Bieloruské úrady uviedli falošnú zámienku "teroristickej hrozby". Na palube lietadla bol bývalý šéfredaktor bieloruského opozičného spravodajského portálu Nexta, Raman Pratasevič, ktorého zatkli.
"Pri tejto príležitosti sa bude diskutovať o následkoch a prípadných sankciách," napísal na Twitteri hovorca Michela, Barend Leyts. Pratasevič, ktorý v súčasnosti žije v exile v Poľsku, v nedeľu cestoval z Atén do litovského Vilniusu civilnou linkou spoločnosti RyanAir. Lietadlo muselo pre podozrenie z nastraženej bomby na palube núdzovo pristáť v Minsku.
Portál Nexta neskôr uviedol, že na palube lietadla sa po jeho prehľadaní nenašla žiadna bomba. Vojenská aliancia NATO v nedeľu požiadala o medzinárodné vyšetrovanie konania Bieloruska, ktorého úrady "odklonili dopravné lietadlo, prinútili ho pristáť v Minsku a zatkli pasažiera - opozičného aktivistu", píše agentúra AFP.
"Pozorne sledujeme vynútené pristátie lietadla spoločnosti Ryanair v Bielorusku smerujúceho z Atén do Vilniusu a hlásené zadržanie opozičného predstaviteľa Ramana Prataseviča," uviedol v tvíte generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. "Toto je vážny a nebezpečná incident, ktorý si vyžaduje medzinárodné vyšetrovanie," dodal.