Na základe kontraktu s farmaceutickým gigantom AstraZeneca počítala EÚ v počiatočnej fáze s 300 miliónmi dávok vakcíny proti koronavírusu, ktoré mali distribuovať medzi jej 27 členských štátov. Súčasťou dohody bola možnosť dodania ďalších 100 miliónov dávok. V prvom štvrťroku 2021 však AstraZeneca dodala iba 30 miliónov dávok a tvrdí, že v druhom kvartáli môže poskytnúť iba 70 miliónov, namiesto 180 miliónov, ktoré predtým sľúbila.
AstraZeneca predtým prostredníctvom vyhlásenia avizovala, že sa plánuje pred súdom „rázne brániť". Tvrdí, že dohodu plne dodržiavala, pričom dodala, že výroba vakcín je zložitý proces a vyvinula maximálne úsilie na včasné dodanie.
„Chceme, aby súd nariadil spoločnosti doručenie dodatočných 90 miliónov dávok, okrem tých 30 miliónov, ktoré už dodala v prvom štvrťroku,“ uviedol hovorca Európskej komisie Stefan De Keersmaecker.
"Musíme dosiahnuť náš cieľ - zaočkovať do tohto leta 70 % dospelej populácie EÚ. A aby sme tento cieľ dosiahli, potrebujeme všetky vakcíny z nášho portfólia, takže je to urgentná záležitosť,“ dodal De Keersmaecker.
Aj keď Európska komisia trvá na tom, že očkovacia látka AstraZeneca zostáva súčasťou jej očkovacej stratégie, EÚ sa v ostatných týždňoch od farmaceutickej spoločnosti jednoznačne dištancovala, keď uprednostnila konzorcium Pfizer/BioNTech. Komisia prekvapivo nevyužila možnosť kúpiť ďalších 100 miliónov dávok na základe súčasnej dohody, ktorú uzatvorila so spoločnosťou AstraZeneca.