V ňom totiž okrem desiatok iných cestujúcich sedel aj mladý aktivista a novinár Raman Pratasevič (26), ktorý bol hlasným kritikom Lukašenkovho režimu. Viaceré západné krajiny to označili za teroristický čin, za ktorý by mal Lukašenko zaplatiť.
Pratasevič nedorazil do cieľovej destinácie v Litve, kde sa uchýlilo mnoho Bielorusov pred Lukašenkovým režimom vrátane opozičnej líderky Svetlany Cichanovskej. Bieloruský prezident osobným príkazom prinútil pristáť lietadlo, ktoré štartovalo v Aténach, v hlavnom meste Minsk, kde novinára okamžite zadržali.
Stroj sa nachádzal iba 30 kilometrov od hraníc s Litvou, keď k nemu Lukašenko poslal ruskú stíhačku Mig-29 a prinútil pilotov, aby lietadlo otočili. Oznámili im, že na palube je údajne bomba. Tá sa však nenašla. Podľa pasažierov bol Pratasevič v posledných chvíľach pred zadržaním veľmi vystresovaný. „Otočil sa k ľuďom a povedal, že čelí trestu smrti,“ povedala pre AFP Monika Simkiene.
Na palube „uneseného“ lietadla spoločnosti Ryanair bolo 90 Litovčanov, Gréci, Francúzi, Rumuni či Poliaci. Premiéri európskych štátov vyzvali, aby novinára prepustili a jednoznačne odsúdili vynútené pristátie a pohrozili sankciami voči osobám zodpovedným za tento incident.
Litovský prezident Gitanas Nauséda označil udalosť za „bezprecedentný“ a „odporný“ krok zo strany Lukašenkovho režimu. Šéf Ryanairu Michael O’Leary uviedol, že išlo o „štátom organizovaný únos“. „Zdá sa, že zámerom úradov bolo dostať novinára a jeho spoločníčku,“ povedal. Spoločnosť tak nebude lietať nad Bieloruskom.
Rádio Svoboda navyše informuje, že lietadlo Ryanair pustili do Vilniusu približne po siedmich hodinách čakania, no na palubu sa nevrátili 4 ruskí a 2 bieloruskí občania, čo vyvoláva špekulácie, že mohlo ísť o spoločnú operáciu bieloruských a ruských tajných služieb s cieľom zatknúť nepohodlného novinára.
Poľské úrady začali vyšetrovanie vynúteného pristátia, keďže lietadlo bolo registrované v Poľsku. Vláda sa chystá nariadiť aerolinkám LOT, aby pri svojich letoch míňali bieloruský vzdušný priestor. Lotyšská spoločnosť airBaltic nateraz nebude lietať nad Bieloruskom. Slovensko považuje čin za odsúdeniahodný, nelegálny akt ohrozujúci bezpečnosť občanov členských krajín EÚ.