Postavička Čumila je napríklad len vymyslená, ale bratislavský rodák J. N. Hummel, ktorý má pomník pred nemeckým veľvyslanectvom, bol Mozartovým žiakom. Novému Času o tom, čo sa za najznámejšími sochami skrýva a kam sa podel Paparazzi, porozprávala sprievodkyňa Helena Navrátilová.
Paparazzi bude na festivale
Paparazzi sa už tento týždeň objaví na Tyršovom nábreží na mestkom hudobnom festivale BA City Beats. A prečo práve tam? „Paparazzi bude po prvý raz na Tyršovom nábreží kvôli tomu, že catering na festivale bude pod značkou Paparazzi. Spolupracujeme totiž s ľuďmi, ktorí túto reštauráciu kedysi vlastnili,“ hovorí Jopo (Jozef Poláček), spoluorganizátor festivalu.
Dievčatko s motýlikom, Dunajské nábrežie
Usmiata tvárička baletky pripomína Tinku († 10), ktorá zomrela na zákernú leukémiu. Bronzovú sochu dal na jej počesť odliať pred troma rokmi jej otec Sergej Malakijan v Taliansku a daroval ju mestu. V roku 2011 vandali sochu rozrezali na kusy a predali v zberných surovinách za 90 €. Neskôr ju dal otec zrekonštruovať a opäť skrášľuje námestie.
Schöne Náci, Hlavné námestie
Ani štátnik, ani spevák, ale slušný chudobný človek. Schöne Náciho, vlastným menom Ignáca Lamára, si určite pamätajú skôr narodení Bratislavčania. Stále sa usmieval, po uliciach sa prechádzal vo fraku, v cylindri a s paličkou, v cukrárni mu zvykli dávať odrezané kraje z koláčov. Dámam rozdával kvety. Sochu v životnej veľkosti z hliníkovej zliatiny zhotovil sochár Juraj Meliš.
Čumil, križovatka Laurinskej, Panskej a Rybnej brány
Zvedavý človiečik vykúkajúci z kanála nemal na ružiach ustlané. Dvakrát prišiel o hlavu kvôli neopatrným šoférom. Práve preto sochu zdobí špeciálna
dopravná značka Man at work upozorňujúca na to, že ide o pracujúceho muža. Čumila vymyslel jeho autor akademický sochár Viktor Hulík, v reálnom živote nikdy neexistoval. Nainštalovali ho v roku 1997.
Hummelov pomník
Najvzácnejší pomník patrí bratislavskému rodákovi Jánovi Nepomukovi Hummelovi. Hudobného skladateľa tak ako jeho učiteľa Mozarta považovali za zázračné dieťa, veď už v 12 rokoch vystupoval v Londýne. Pomník dala postaviť slobodomurárska lóža Mlčanlivosť, peniaze získala organizovaním benefičných koncertov a výtvarných výstav.
Hans Christian Andersen, Hviezdoslavovo námestie
„Hádam si raz spomeniete na umelca, ktorý navštívil vaše mesto. Bratislava je krásne mesto plné pekných dievčat a dobrého vína,“ povedal v roku 1841 pri svojej návšteve Bratislavy známy dánsky spisovateľ. Akademický sochár Tibor Bártfay vytvoril sochu bez nároku na honorár, len z pocty k tejto osobnosti. Sochu zdobia postavičky z jeho diel.