Pri príchode na summit von der Leyenová uviedla, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko "a jeho režim musia pochopiť, že ich konanie bude mať vážne následky. Preto dnes budeme rokovať o rôznych možnostiach sankcií."
"To, čo sa stalo včera v Bielorusku je škandál. Boli ohrozené životy občanov ako aj medzinárodná bezpečnosť. Budeme diskutovať o rôznych možnostiach sankcií. Je potrebná silná reakcia," napísal v pondelok Charles Michel na Twitteri.
Na daný incident reaguje aj Generálny tajomník OSN António Guterres. V pondelok podporil výzvy na nezávislé vyšetrovanie v súvislosti s nedeľňajším vynúteným pristátím civilného lietadla v Minsku a zadržaním bieloruského novinára Ramana Prataseviča. Informuje o tom agentúra AFP.
Guterres uviedol, že sám je "hlboko znepokojený" týmto incidentom a "podporuje výzvy na úplné, transparentné a nezávislé vyšetrovanie tohto znepokojivého incidentu". Vyzýva všetkých relevantných aktérov na spoluprácu pri vyšetrovaní.
Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) medzitým na utorok v súvislosti s incidentom ohlásila "mimoriadne" zasadnutie, píše AFP. Prezident rady ICAO Raymond Benjamin "zvolal mimoriadnu schôdzku 36 diplomatických zástupcov rady ICAO", informovala v pondelok organizácia.
Bieloruské úrady v nedeľu pre údajnú bezpečnostnú hrozbu za použitia vojenskej stíhačky prinútili na letisku v Minsku núdzovo pristáť civilné lietadlo, aby následne zadržali bieloruského novinára a aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube. Európska únia a NATO požadujú medzinárodné vyšetrovanie prípadu.