Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.05.2021 04:00 | Správy | Zahraničné správy
Foto

Príbehy obetí pádu lanovky trhajú srdce: Slovenský odborník tuší, prečo zomrelo tak veľa ľudí

Životy mali stále pred sebou. V kabíne smrti v lanovke na talianskom vrchu Mottarone bolo 15 osôb.

Prevažne išlo o mladých ľudí s deťmi. Tragický pád prežilo len jedno dieťa, ďalšie zomrelo v nedeľu večer v nemocnici. Celkový počet obetí tak dosiahol 14.

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Jednoduchá správa s nevinným textom. „Ideme na lanovku,“ napísala hodinu pred jej zrútením talianska lekárka Roberta Pistolato († 40) svojej sestre. Počas pandémie tvrdo bojovala v prvej línii proti neviditeľnému nepriateľovi.

Jediné, čo chcela, bol pekný výlet s priateľom Angelom Gasparrom († 45) v deň jej 40. narodenín. Nanešťastie zasiahla v nedeľu poobede ruka osudu. Kabína lanovky vedúcej na horu Mottarone sa zrútila približne tristo metrov pred cieľom.

Príčiny tragédie sa vyšetrujú. Kabína spadla z výšky 20 metrov do zalesneného terénu a potom sa ešte kotúľala po svahu, až kým nezostala zakliesnená medzi stromami. Nosné laná zostali neporušené, podľa svedkov sa pretrhlo ťažné lano. Počuli, ako zasvišťalo, keď sa náhle prudko uvoľnilo. Otázkou potom je, prečo nefungoval zabezpečovací systém, ktorý mal kabínu zastaviť na mieste. Iná teória je, že sa najprv uvoľnilo zavesenie kabíny na nosnom lane. Ťažné lano nevydržalo záťaž a roztrhlo sa až následne.

Lanovka je zo 70. rokov. V rokoch 2014 až 2016 bola uzatvorená kvôli údržbe. Podľa operátorov lanovky ju pravidelne kontrolovali a lano malo naplánovanú výmenu až v roku 2029.

Rodina z Izraela

Medzi 15 osobami bola v kabíne aj rodina pôvodom z Izraela. Doktor Amit Biran († 30) s manželkou Tal Peleg († 26) žijúci v Taliansku zomreli priamo na mieste. S mladou rodinkou boli aj jej starí rodičia Jicchak († 81) a Barbara († 71). Útek z ostreľovaného Izraela do Talianska chceli využiť na stretnutie s pravnúčatami. Verili, že tu budú v poriadku, no tragický pád zabil ich pravnuka Toma († 2) spolu s nimi. Jeho 5-ročný brat Eitan ešte stále bojuje o život v turínskej nemocnici.

pokračovanie
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: ktt, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Parlament bude mať v stredu ceremóniu so 150 zvolenými poslancami.
Aktualizované
Prvá riadna schôdza v tomto roku odštartovala: Poslancov čaká vyše 150-bodový program
Vo veku 66 rokov zomrel televízny redaktor a moderátor Pavel Jacz.
Zdrvujúca správa: Zomrel legendárny slovenský moderátor a redaktor Pavel Jacz († 66)
Empty classroom with chairs on the table during COVID-19 pandemic
4 rakúske školy pri Slovensku museli zatvoriť: Nález na toalete rieši polícia
Milka Vášáryová (82) sa s ním objavila v nejednej nezabudnuteľnej snímke.
Foto
Kvietikova († 90) filmová láska Vášáryová: Posledné vyznanie velikánovi!
V utorok (25.3.) prebiehal výsluch Františka na Mestskom súde Bratislava I po tom, ako zastrelil Mareka.
Foto
Výsluch Františka, ktorý usmrtil Mareka († 47) pri venčení psa: Ako vysvetlil tragický výstrel?
(ilustračná foto)
Foto
Slovenský politik v SLZÁCH: Smrť milovanej maminky († 74)! Bolestivý odkaz do neba
Ján Richter.
Aktualizované
Voľba šéfa parlamentu: Richter prezradil, kedy rozhodnú! A to nie je všetko
Čo môže hroziť Slovensku?
Foto
Slintačka a krívačka udrela už aj u nás, AI predpovedá: Čo môže hroziť Slovensku? KOLAPS, štátna kríza a...
Po zrážke s autobusom v Rimavskej Sobote prišiel o život 48-ročný chodec.
Foto
Smrteľná nehoda v Rimavskej Sobote: Chodec († 48) neprežil zrážku s autobusom! Hrozné, ako k tragédii došlo
Česká herečka Jiřina Bohdalová (93)
Najväčší PODRAZ? Jiřina Bohdalová cíti KRIVDU už 8 rokov: Chcem ho späť, kým žijem!
Peter Sagan má za sebou fantastickú cyklistickú kariéru.
Peťo, to vážne? Sagan odhalil svoj najtrápnejší moment cyklistickej kariéry
 Chlapec viedol cudziu štvorkolku, na ktorej sa prevrátil.
Foto
Nešťastie v Oravskej Jasenici: DETI sa prevrátili na štvorkolke! Jedno skončilo v nemocnici