Ak na to nebudú vedieť zareagovať, môže to skončiť veľmi zle. Existuje jednoduchý spôsob, ako ich to naučiť.
Internet sa počas pandémie stal pre deti miestom, kde sa nielen vzdelávajú, ale aj trávia svoj voľný čas a kde sa odohráva veľká časť ich spoločenského života. Denne sú online mnohé hodiny, pričom rodičia často ani netušia, kde všade klikajú. Okrem pozitívnych stránok prináša svet internetu aj mnohé nástrahy. V súčasnosti je preto veľmi dôležité rozprávať sa so svojimi ratolesťami a vysvetľovať im, s akými rizikami sa na internete môžu stretnúť a ako im správne čeliť.
Hrozieb, ktorým sú deti nonstop vystavené, je mnoho – od krádeže účtu na sociálnych sieťach až po kyberšikanu. Zarážajúci je fakt, že viac ako štvrtina slovenských detí sa v online svete stretla s negatívnymi zážitkami, ako je výsmech, urážky alebo cielené zosmiešňovanie. Práve takéto zážitky môžu negatívne vplývať na ich psychiku a ďalší vývoj. Hlavne ak si to nechajú pre seba a nebudú sa vedieť brániť, alebo zdôveriť rodičom.
Musia sa naučiť reagovať
Spoločnosť na zabezpečenie ochrany a súkromia Avast spustila program Buď safe online. Jeho cieľom je vzdelávať deti zo základných škôl a ich rodičov v oblasti bezpečného správania sa na internete. „Deti nevedia čeliť online rizikám, pretože o nich nemajú dostatok informácií. Rodičia a učitelia im často nedokážu dobre poradiť, pretože ani oni sami sa v tom plne neorientujú. Buď safe online preto prirodzenou a zábavnou cestou deti učí, ako sa nástrahám na internete vyhnúť, ako sa správne zachovať v nepríjemných alebo nebezpečných situáciách, alebo aspoň minimalizovať ich dopady,“ vysvetľuje manažérka programu Buď safe online Nina Jakešová.
Nový online kurz
Deti si môžu na stránke okrem pozerania rôznych krátkych zrozumiteľných videí či čítania článkov vyskúšať nový interaktívny online kurz. Ten im prostredníctvom simulácie chatu a na konkrétnych príkladoch z praxe pomáha správne riešiť rizikové situácie, ako je zoznamovanie sa, agresia, komunikácia s falošným profilom, vydieranie alebo podvody na internete. Deti to bude zaručene baviť. Zvládnu vaše deti správne reagovať v rizikových situáciách? Otestujte sa spoločne na budsafeonline.sk.
Influencer radí školákom
Hlavným ambasádorom na Slovensku je známy YouTuber a influencer Selassie, ktorého sledujú stovky tisíc tínedžerov. Na jeho profile nájdete aj informácie o programe. „Deti patria na internete medzi najohrozenejšie skupiny. Moji najmenší fanúšikovia mi často píšu, že sa stretávajú s rôznymi rizikovými situáciami, na ktoré nevedia reagovať. Hľadal som spôsob, ako im pomôcť tak, aby ich to aj zaujímalo. Absolvovať online kurz je perfektným riešením, nezaberie to veľa času a veľa sa dozvedia,“ hovorí Selassie.
Deti majú záujem o online svet
Interaktívny online kurz programu Buď safe online, ktorý spravuje Nadácia Avast, funguje od roku 2020 a dodnes sa v ňom vzdelalo už okolo 50-tisíc detí. „Ukazuje to, že deti majú o informácie o bezpečnom správaní sa v online svete záujem, najmä, ak im ich sprostredkujeme v jazyku a štýle, ktorý je im blízky,“ doplnila Jakešová. Celá webová stránka je jednoduchá, farebná a určená pre zvedavé deti, ktoré sa hravou formou dokážu krásne vzdelávať.
Program Buď safe online je určený tiež rodičom a učiteľom, ktorí hľadajú rady, ako s deťmi riešiť otázky týkajúce sa online bezpečnosti. Po odbornej stránke ho zastrešuje internetová poradňa IPčko.sk a Digitálna koalícia.