"Žiadame okamžité prepustenie Ramana Prataseviča a Sofie Sapegovej, ktorým by malo byť umožnené pokračovať v ceste do Litvy," uviedol hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (UNHCHR) Rupert Colville.
"Sledovanie videa Ramana Prataseviča je hlboko znepokojujúce. Ako (bývalý) novinár a vášnivý vyznávač slobody slova vyzývam na jeho okamžité prepustenie. Kroky Bieloruska budú mať následky," napísal na svojom twitterovom účte britský premiér Boris Johnson.
Pratasevič bol zadržaný 23. mája na letisku v Minsku po tom, ako bolo lietadlo spoločnosti Ryanair počas letu z Atén do Vilniusu donútené pristáť v Bielorusku - údajne z dôvodu vyhrážok o bombe na palube, ktoré sa ukázali ako nepravdivé. Spolu s ním bola zadržaná i jeho priateľka, ktorá je ruskou občiankou. Cestujúci spoločnosti Ryanair strávili na letisku v Minsku takmer sedem hodín.
Podľa Colvilla sa UNHCHR sa obáva o Pratasevičovu bezpečnosť a hľadá záruky, že sa s ním bude zaobchádzať ľudsky a že nebude vystavený zlému zaobchádzaniu alebo mučeniu. "Jeho včerajšie vystúpenie v štátnej televízii nebolo vôbec upokojujúce, a to vzhľadom na zjavné podliatiny na jeho tvári, veľkú pravdepodobnosť, že jeho vystúpenie nebolo dobrovoľné a jeho vynútené priznanie k závažným trestným činom," skonštatoval Colville.
Informácie získané na základe nátlaku podľa Colvilla nemožno proti Pratasevičovi použiť v žiadnom súdnom konaní, pretože Dohovor proti mučeniu nútené priznania zakazuje. "Sme v šoku z tohto nezákonného zatknutia a svojvoľného zadržania," povedal Colville. Dodal, že lietadlo bolo násilne odklonené do bieloruskej metropoly "zjavne pod falošnou zámienkou“ s jednoznačným cieľom zadržať Prataseviča.