Pre TASR to potvrdilo ministerstvo hospodárstva, ktoré finančnú pomoc vyplácalo. Rezort akékoľvek podozrenia a nejasnosti posúva Finančnej správe SR.
Ministerstvo tvrdí, že sa v čase koronakrízy zameralo prioritne na čo najrýchlejšie poskytnutie pomoci. Poskytovanie dotácií na nájomné bolo jednou z prvých pomocí, ktoré začal štát reálne poskytovať v čase pandémie. "Všetky dostupné kapacity sme sústredili na rýchle vybavovanie žiadostí, aby čo najviac ľudí dostalo potrebné dotácie a nemuselo nútene ukončiť svoje podnikanie. Ministerstvo hospodárstva však nemá možnosti ani kompetenciu vyšetrovať jednotlivé podozrivé prípady. Preto plne spolupracujeme s finančnou správou," uviedli pre TASR z rezortu hospodárstva.
Ak sa preukáže, že došlo k podvodnému konaniu, subjekty budú povinné dotácie vrátiť. Ministerstvo preto víta aktivitu a zistenia neziskovej organizácie Transparency International Slovensko (TIS), s ktorou spolupracuje a poskytuje jej informácie, na základe ktorých môžu byť odhalení špekulanti a podvodníci.