V rezorte je napätá situácia
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora hodnotí Mičovského demisiu ako logické vyústenie všetkých vážnych problémov a napätej situácie v agropotravinárstve.
„Viac ako ročné pôsobenie Jána Mičovského na pozícii ministra sprevádzalo množstvo nesprávne riešených tém, ktoré odbornú verejnosť viac rozdeľovalo, než spájalo,“ povedala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová s tým, že Mičovského rozhodnutie rešpektujú a hodnotia ho ako prirodzené vyústenie obrovského množstva nahromadených a nesprávne riešených problémov, ktoré sú prítomné v rezorte.
K demisii sa vyjadrila aj opozícia, ktorá chcela pred pár dňami iniciovať Mičovského odvolávanie. „Celý agrorezort zostáva v totálnom rozklade. Poľnohospodári a potravinári sú 8 mesiacov v štrajkovej pohotovosti a ak vláda neschváli kofinancovanie štátu pre nové programovacie obdobie na úrovni 45 %, vyjdú do ulíc,“ povedal poslanec Róbert Puci z Hlasu.
Najznámejšie problémy
1. Rozpad poradného tímu
Minister Mičovský mal problémy v rezorte prakticky už od svojho nástupu. Z poradného tímu mu už po pár mesiacoch od jeho vytvorenia začali postupne odchádzať ľudia, ktorí boli voči jeho šéfovaniu veľmi kritickí. „Aby nedošlo k špekuláciám, moje skutočné dôvody odchodu sú, že zrejme bolo zneužité odborné, stavovské zázemie a mená jednotlivých členov poradného zboru pre navodenie dojmu odbornosti ministra a ministerstva,“ povedal jeden z členov tímu Milan Kyseľ pri svojom odchode.
2. Hádky s Budajom
Minister pôdohospodárstva sa počas svojho pôsobenia viackrát nezhodol s ministrom životného prostredia Jánom Budajom, pričom obaja sú nominantmi OĽaNO a na začiatku volebného obdobia sa predháňali v tom, ako si môžu vychádzať v ústrety pri ochrane slovenskej prírody. Jeden z konfliktov sa rozhorel pre odstrel vlka. Ján Mičovský povolil odstrel 50 vlkov, no to sa nepáčilo Budajovi, ktorý sa preto rozhodol zaradiť vlka medzi chránené živočíchy. Ďalším problémom bolo, že Mičovský chcel po voľbách presúvať správu lesov pod ministerstvo životného prostredia. Potom si to však rozmyslel.
3. Nula z plánu obnovy
Veľkou témou bol Plán obnovy EÚ, na ktorý sa spoliehalo množstvo poľnohospodárov. Napokon však z neho neuvidia ani cent. „Poľnohospodári a potravinári sú sklamaní z tohto výsledku. Vo svetle tohto faktu sa viac ako ročné slová ministra Mičovského o vľúdnych lánoch, stromoradiach, remízkach, zadržiavaní vody v krajine javia viac ako humorné a prázdne sľuby,“ povedal predseda SPPK Emil Macho, ktorý neskrýval svoje rozčarovanie. Pripomenul, že Mičovský mal pôvodne žiadať pre agropotravinárstvo z plánu obnovy 2,4 miliardy eur a neskôr už len 1,4 miliardy eur, nakoniec vybojoval pre ozdravenie, oživenie a naštartovanie odvetvia nulu.
4. Bartošová na SPF
Posledným klincom do rakvy bola pre Mičovského jeho nominantka Gabriela Bartošová, ktorá bola generálnou riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu a zadržala ju NAKA v rámci vyšetrovania káuz Latifundista a Feudál. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry jej koncom minulého týždňa navrhol väzobné stíhanie a súd vyhovel. Bartošová následne abdikovala z postu. Vinu však odmieta.