Mnohé z nich naším územím len prelietajú. Prehľad o tom, odkiaľ a kam letia, v akej sú kondícii a zdravotnom stave, získavajú ornitológovia ich odchytom a krúžkovaním. Takúto jedinečnú akciu vykonali nedávno na severe Slovenska.
Tohtoročná jar je až netypicky chladná a veterná. Počasie zastavilo migrujúce vtáčiky, ktoré leteli z juhu na sever, na našom území. „Kŕdle potrebujú zosadnúť a zdržiavať sa v bezpečnom prostredí. Je tu veľká plocha suchej trstiny. Akýkoľvek pohyb v nej spôsobuje praskanie, ktoré vtáky upozorní na predátora a majú čas odletieť,“ poučil nás ornitológ Miroslav Fulín, ktorý sa v Pieninskom národnom parku zúčastnil na krúžkovaní migrujúcich vtáčikov.
„Podľa krúžkov na nohe dokážeme o týchto vtáčikoch veľa vyčítať. Je to jedinečný údaj, niečo ako občiansky preukaz u ľudí. Vieme, kde boli zakrúžkované, v akom veku, odkiaľ a kam letia. Z priameho pozorovania vieme určiť, v akom sú spoločenstve, zdravotný stav, prípadne parazity alebo iné problémy. Všetky údaje posúvame do centrály. Takto si vymieňame informácie, ktoré nám pomáhajú pri výskume,“ opísal Fulín význam krúžkovania vtákov.
Lastovička obyčajná
Dĺžka: 180 – 220 mm
Hmotnosť: 11 – 22 g
- obýva Európu, Áziu a Severnú Ameriku
- živí sa lietajúcim hmyzom
- bielo-modro-čierne sfarbenie
- hniezdo stavajú obaja rodičia z blata, zo slín, slamy a z trávy