V marci tohto roka však súčasné vedenie od dohody ustúpilo.Teraz podľa dotknutej spoločnosti zoo požaduje odstúpenie pozemkov, kde stojí park. Spor tak vyeskaloval až do žaloby na okresnom súde.
Podľa bratislavskej zoologickej záhrady pôvodná zmluva s West Media z roku 2013 určovala, že zoo vyplácala až 30 % podiel z celkového vstupného, a to aj v zimných mesiacoch, keď bol DinoPark uzavretý. Zároveň však neplatil žiadne nájomné za pozemky, na ktorých sa nachádzajú modely dinosaurov, či za budovy, v ktorých sa nachádzajú ich ďalšie atrakcie - Dinogril, Dinoshop a Dinokino. Napriek tomu z týchto prevádzok inkasoval zisky zriaďovateľ dinosaurieho parku, aj keď o údržbu sa starala zoo.
„Na základe uvedeného modelu boli dlhodobo odvádzané neprimerane vysoké finančné prostriedky v prospech spoločnosti West Media na výstavu neživých sôch, čo zároveň brzdilo akýkoľvek rozvoj zooparku a starostlivosti o živé zvieratá,“ vyjadrila stanovisko Zoo Bratislava hovorkyňa Monika Ďurkovičová. Hlavnou úlohou zoologickej záhrady by pritom mala byť starostlivosť o zvieratá, spolupráca na záchranných projektoch a výchovno-vzdelávacia činnosť návštevníkov.
Po marcovom odstúpení preto padlo vyzvanie na dočasné pozastavenie výstavy. „Keďže DinoPark zostal naďalej otvorený, West Media ho momentálne prevádzkuje bez právneho titulu,“ vysvetlila rozpor Ďurkovičová.
Naťahovanie o vstupné?
Odlišný názor zastáva firma West Media. „DinoPark v Zoo Bratislava funguje bez akýchkoľvek problémov a za veľkého zájmu verejnosti už od roku 2004. Do tejto doby sa pohybovala návštevnosť zoo na úrovni 130-tisíc návštevníkov ročne, po otvorení DinoParku sa ustálila na viac než dvojnásobnej úrovni,“ vysvetlil Jiří Machálek zo spoločnosti West Media.
Zmluva o spolupráci, ktorá bola uzavretá na obdobie rokov 2014 - 2023, bola preto dohliadaná magistrátom za účasti mestskej rady. Machálek tvrdí, že doteraz nebola spochybnená ani napadnutá a že spoločnosť vždy riadne plnila všetky vopred dohodnuté podmienky.
„Ihneď po nástupe nového vedenia v jeseni minulého roka sme však začali pociťovať silné tlaky zo strany Júlie Hanuliakovej (pozn. redakcie: riaditeľka Zoo Bratislava) zrejme z dôvodu záujmu o pozemok, kde je DinoPark umiestnený,“ dodalo vedenie spoločnosti, ktoré nepristúpilo na odstúpenie a dohodu o spolupráci považuje naďalej za platnú.
Spor napokon vyústil do žaloby na okresnom súde. Firma sa oháňa tvrdeniami, že vybudovali WC pre návštevníkov či systém turniketov, čo by predstavovalo stratové investície, ak by k odstúpeniu došlo. „Je lož, že záhrada DinoParku niečo platila! Celková vstupenka bola navýšená o sumu, ktorú za nás zoo od návštevníkov vyberala. V citovanej zmluve išlo o 30 %,“ odhalila dotknutá spoločnosť. Zoo však uviedla, že cieľom novej zmluvy je len nastavenie nových podmienok.